Sportu zdar

 Ve víru událostí posledních dní nelze psát o ničem jiném než o sportu. Českem ...

Celý článek »
Klíč k dokonalosti bude v klíči

 Nedávno mě zaujala novinka ze světa mobilních technologií. V nejbližší budoucnosti bude běžné platit ...

Celý článek »
Jan Rameš
Text:
Jan Rameš Fotografie:
FGR, Jiří Wohlmuth

FGR jde na to!


V době, kdy vy čtete tyto řádky, už má za sebou ve španělské Valencii první testovací kilometry český stroj FGR, jenž se za pár týdnů postaví na startovní rošt v Grand Prix ve třídě Moto3. Velká premiéra našich barev právě začala.


FGR jde na to!

O cestě ústeckoorlické značky až do mistrovství světa jsme vás průběžně informovali, takže jen pro připomenutí – rozhodně to nebylo snadné. Do nově vznikající třídy Moto3, kde budou jezdit čtyřdobé jednoválce o objemu 250 cm3
a která nahrazuje dvoudobé stopětadvacítky, si podalo žádost téměř 70 týmů, ovšem hustým schvalovacím sítem jich prošla pouhá dvacítka. Že se do ní „procpal“ i malý tým z České republiky, to bylo částečně dílo náhody, částečně pomohla garance od pana Karla Abrahama a určitě pomohl i fakt, že tým nastoupí s vlastním motocyklem. A organizátoři Grand Prix rozšíření počtu značek vždycky přivítají. Přesně po 46 letech tak pojede český motocykl kompletní seriál mistrovství světa po Jawě 350 sedlané Františkem Šťastným.

S Nizozemcem
Našince jistě zamrzí, že do skladby český tým – česká motorka chybí ještě český jezdec. Pan Miroslav Felgr, majitel týmu, podepsal poslední lednový čtvrtek smlouvu s nizozemským pilotem Jasperem Iwemou. „Český jezdec byl od počátku naším velkým snem, ovšem bylo nám jasné, že to také nemusí dopadnout. Kromě finanční stránky je také důležité, aby jezdce akceptovala asociace týmů IRTA, která si hodně hlídá, aby si do mistrovství světa nepustila někoho, kdo jezdí patnácté místo v okresním přeboru a v každém závodě dostane tři kola. Vedli jsme jednání s několika jezdci, mezi nimi byli i Tomáš Vavrouš a Míra Popov, a nakonec z toho vypadl jako nejlepší va-
rianta právě Jasper. Není v Moto GP žádným nováčkem, jezdí už tři roky a třeba předloni dokázal nasbírat 34 bodů a skončit celkově 16. Kromě jiného je ve svých 23 letech už dost starý na to, aby dále rostl, a jeho 47 kilo na 168 centimetrů jsou na slabou čtyřdobou dvěstěpadesátku dobré parametry,“ osvětluje pozadí výběru PR manažer značky Luboš Felgr. Snad Jaspera konečně pustí jeho „padací“ období, neboť v posledních letech, když dojel, tak zpravidla bodoval.

gal_1_343.jpg

Podvozek by měl fachčit
Ale teď už k tomu nejzajímavějšímu – k motorce. Jako základ posloužil osvědčený rám a kyvka ze stopětadvacítky, o podvozku FGR se říkalo, že je s konkurencí Kátéemek, Hond a Aprilií naprosto srovnatelný, ne-li lepší. Odpružení bude nově od Öhlinsu, tým doposud používal wépéčka. Lehká kola pocházejí od Marchesini, brzdy od Bremba, prostě závodní klasika, benzín bude ENI a pneumatiky jednotné pro všechny, a sice Dunlopy. Kapoty dělá speciálně pro FGR česká značka Moto Forza.
Motor nakonec v Ústí nad Orlicí vybrali od Hondy. Jak mi potvrdil už na podzim Miroslav Felgr, svůj vlastní sice mají navržen, ovšem přísná pravidla, která předepisují pro malého výrobce nereálné počty vyrobených kusů, dohnala český tým k nákupu od velké firmy. Jestli to byla dobrá volba, to ukáží až první závody. V tom je právě kouzlo prvního ročníku Moto3, nikdo netuší, jak bude který motor a který stroj fungovat. Honda by však mohla být taková „sázka na jistotu“.

Čekání na motor
S motorem ale byla trochu patálie. Trochu hodně patálie, abychom byli přesní. „Podle pravidel musejí mít všechny týmy zajištěny motory do konce srpna. Jenže o tom, kdo vlastně v Moto3 bude startovat, se rozhodlo až na začátku listopadu, takže dřív je stejně nikdo neobjednal! Nám se naštěstí podařilo díky dobrým kontaktům schrastit jeden motor na vypůjčení v předstihu, což se ukázalo jako klíčové, neboť ten náš dorazil teprve nyní a mechanici měli pouhé čtyři dny na to, aby motorku sestavili! A to není jen namontovat motor, to musíte napasovat airbox, výfuk atd. Takhle jsou na tom ale prakticky všechny týmy, většina dostala své motory doslova před pár dny,“ říká Luboš Felgr.
Teď už nezbývá než doufat, že bude všechno fungovat, jak má. První test ve Valencii probíhá teď do pátku, další bude za týden od čtvrtka do soboty o kousek níže v Jerezu. Poté se celý tým řízený Joskou Kubíčkem (!) vrátí do Ústí nad Orlicí, kde proběhnou poslední finální přípravy, a na půlku března se vyrazí zpátky do Jerezu na poslední testování. A odtud už motocykl FGR poletí rovnou do Kataru na svůj první závod Moto3. Tak držme palce!


Fotogalerie
PŘEHLED ČLÁNKŮ
Sportu zdar
ČMN 12/2016 - Petr Pour
Klíč k dokonalosti bude v klíči
ČMN 10/2016 - Petr Pour
Soudruhu, nezlob se
ČMN 9/2016 - Petr Pour
Jen jsem tam stál a nevěděl, co bude dál…
ČMN 8/2016 - David M. Bodlák
Je to věkem?
ČMN 7/2016 - Petr Pour
Novou, nebo vypranou v Perwollu?
ČMN 6/2016 - Jan Rameš
Soutěž o skútr Kymco Agility City+ 125
ČMN 5/2016 -
Shon jako před Vánocema
ČMN 5/2016 - Petr Pour
Jedna výstava jaro dělá
ČMN 4/2016 - Petr Pour
Proč ne Jawa Rotax?
ČMN 3/2016 - Petr Pour
Jedeme do hor
ČMN 3/2016 - Petr Pour
Jsme v tom až po uši
ČMN 26/2015 - Ivo Helikar
Můj advent
ČMN 25/2015 - Ivo Helikar
Velká změna...
ČMN 24/2015 - Petr Pour
I když nejde o život
ČMN 23/2015 - Ivo Helikar
Stokrát jinak
ČMN 22/2015 - Ivo Helikar
To be or Youtube
ČMN 20/2015 - Petr Pour
Kolik bylo statečných?
ČMN 19/2015 - Ivo Helikar
Prší, prší, kde se leje?
ČMN 18/2015 - Petr Pour
Léto, prázdniny…
ČMN 14/2015 - Ivo Helikar
Každý motocykl má svou cenu
ČMN 13/2015 - Petr Pour
Aby léto nikdy neskončilo
ČMN 12/2015 - Ivo Helikar
Redakční kvapík
ČMN 11/2015 - Petr Pour
Liga výjimečných
ČMN 10/2015 - Ivo Helikar
Pozor na tlak
ČMN 9/2015 - Petr Pour
Vlastňák
ČMN 8/2015 - Ivo Helikar
ČMN na Youtube
ČMN 7/2015 - Petr Pour
Výstavní střípky
ČMN 6/2015 - Ivo Helikar
Zlaté české konstrukce
ČMN 5/2015 - Petr Pour
Soused
ČMN 4/2015 - Ivo Helikar
Další články »
© 1999 - 2016 Bikes Publishing s.r.o. | Všechna práva vyhrazena. | Vyrobilo studio WEBB Creative.
Bez souhlasu provozovatele je zakázáno jakýmkoli způsobem šířit obsah tohoto webu.
Kalendář akcí | ČMN Shop | Záruční podmínky | Platba zboží | Osobní odběr
www.icmn.cz

Motozábava

3. - 5. června
3. - 5. června
3. - 5. června
3. - 5. června
.