Přetažený šrouby

Byl jsem v pneuservisu nechat si přezout auto na zimáky. Jo, je to plechovka, ...

Celý článek »
 Dobrá volba

Máme za sebou parlamentní volby. Jako obvykle jsme se před volbami od všech kandidujících ...

Celý článek »
Ondřej Hrůza
Text:
Ondřej Hrůza Fotografie:
DMB

Maltézský rytíř


Dříve měli rytíři meče, brnění, přilbice a jezdili na koních. Dnes opravdové rytíře na první pohled nepoznáte. Místo brnění elegantní oblek, místo přilbice značkovou kravatu a místo meče věc podstatně účinnější – mobilní telefon s důležitými čísly na „ty správné lidi“. No a místo koně sedlají pořádného Harleye.


Maltézský rytíř

Tentokrát jsem opět zabrousil k našim východním sousedům. Ještě před pár lety by mě to ani nenapadlo. Na Slovensku se taky stavěly motorky, to ano. Mnohem později než u nás a v podstatně menším množství, ale nikdy jsem o nich nepsal, protože se mi prostě nelíbily. Neříkám, že byly škaredé, ale byly prazvláštní a na sto honů z nich čišelo, že jsou vyrobeny na Slovensku.
Slovenští čtenáři mi snad prominou tu přímost, ale takhle to opravdu bylo. Stavitelé pod Tatrami jako by netušili, co jsou to pravidla stylu a linie. Kdo z vás jezdil na obrovské srazy s názvem Chopper Show na Kamenný Mlyn nebo později do jezerního areálu Zlaté Piesky, ten si možná ještě pamatuje „kompozice“, na kterých jste našli od každého něco. Jakoby jejich majitelé vůbec nevěděli, co vlastně chtějí. Dragsterový rám a na něm vzadu 270?mm široká guma na hrubě sportovním ráfku s nízkoprofilovou pneumatikou, ovšem vpředu k tomu springerovou vidlici, čoprovou 21‘‘, vysoká řídítka a gotické přepákování. Jako pěst na oko nádrž v radikálním technostylu a navrch tenhle nesmysl třeba ještě korunovalo staré sedlo Messinger na pružinách z třicátých let... Naštěstí se v posledních letech i na Slovensku objevila jména jako Palo Faragula (Sportster Nineteen, který bodoval u nás i v zahraničí), Hary (firma Unauthorized) a hlavně Braňo Šimek alias Sršeň a jeho tým, který v dílnách v areálu kultovního bratislavského „zábavního centra“ Harley-Davidson staví nebo předělává jednoho Harleye za druhým. Tihle lidé dokázali během pár let napravit pověst slovenského „customizingu“. A Sršňovým dílkem je i tenhle povedený Springer z roku 2007.

Nejlepší z nejlepších
Tenhle krasavec patří jistému Petrovi, který už v životě vystřídal hodně motorek, včetně takových špeků, jako je Bimota, a postupně se začal dostávat k fenoménu H-D. Chtěl absolutní americkou klasiku, ale zároveň tu nejlepší. Proto si pořídil Springer Softaila ve fabrické úpravě Screamin‘ Eagle, která má už v základu spoustu vychytávek a hlavně silnější motor. Ale to Petrovi nestačilo. Toužil po extralize, nejlepším Harleyi z těch nejlepších. Jeho hlavním cílem bylo připodobnit výsledek co nejvíce eleganci let padesátých, ale zároveň chtěl zachovat luxus, pohodlí a jízdní vlastnosti motorky z roku 2007.
Tak se začalo vymýšlet a kreslit a po celou dobu stavby probíhala neustálá výměna názorů (v tomto případě ovšem bez použití pěstí). Tak třeba luxusní kola od TTS s výpletem „Fat spoke“ (dráty s tloušťkou 8?mm) a 200?mm širokou gumou vzadu se řešila pořád. Až když je viděl namontovaná, byl Peter přesvědčen, že lepší už to být nemohlo. Přední blatník chybí záměrně. Prý tahle motorka není do deště. Zadní blatník je výrazně upravený originální základ.
Na ničem, co se na tomto Springeru měnilo, se nešetřilo. Dopředu přišla šestipístková brzda Performance Machine v kombinaci s plovoucím kotoučem Screamin‘ Eagle. Performance Machine jsou i ovladače na řídítkách a hlavně frézovaný kit otevřeného primárního řemenu. Jestli jste takový ještě neviděli, se nedivte. Vzhledem k ceně 4000 eur jde o záležitost značně ojedinělou.

gal_1_153.jpg

Atavis et armis
Sršeň celou motorku snížil a původní přídavný tlumič springerové vidlice vyměnil za Progressive Suspension. Aby maximálně rozbil poslední detaily, které připomínaly, že tahle motorka pochází z třetího tisíciletí, namontoval na ni staré sedlo Messinger na zdvojených pružinách a pod něj kulatou olejovku. Pryč musely samozřejmě i původní výfuky, které nahradil evergreen v podobě „rumcajzovek“ od Custom Chrome s naprosto ultimativním zvukem.
Jako velmi dobrý tah, podporující celkový retro design, se ukázalo použití dobových řídítek Hollywood bars. Originální zlaté lakování připomínající původ v malosérii Screamin‘ Eagle bylo zachováno, jen na nádrži se objevily staré emblémy z druhé poloviny čtyřicátých let.
A proč tenhle článek celý začíná zkazkou o rytířích? Protože když se podíváte pozorně, zjistíte, že na různých místech motorky najdete decentně umístěné maltézské kříže barvy smaragdu a na ojnici řazení latinský nápis Atavis et armis. To znamená „s předky a zbraněmi“ a je to motto Řádu maltézských rytířů, jehož je Peter členem. 


Fotogalerie
PŘEHLED ČLÁNKŮ
Přetažený šrouby
ČMN 23/2017 - Petr Pour
 Dobrá volba
ČMN 22/2017 - Petr Pour
 Nebe a Peklo
ČMN 21/2017 - Petr Pour
Táhni a srůstej
ČMN 20/2017 - Petr Pour
 Do dodávky
ČMN 19/2017 - Petr Pour
Cestovat na motorce je radost i utrpení!
ČMN 18/2017 - David M. Bodlák
Hurá do dějin
ČMN 17/2017 - Petr Pour
Smutný úvod
ČMN 16/2017 - Petr Pour
Tunelem se nesvezem
ČMN 15/2017 - Petr Pour
 Nepopulárně populární
ČMN 14/2017 - Petr Pour
A přece se točí
ČMN 13/2017 - Petr Pour
Fóry na fórech
ČMN 12/2017 - Petr Pour
 Smutné zprávy
ČMN 11/2017 - Petr Pour
Vzhůru za dobrodružstvím
ČMN 10/2017 - Petr Pour
Aprílové nečasí
ČMN 9/2017 - Petr Pour
Smyslová záležitost
ČMN 8/2017 - Petr Pour
Smíšené pocity
ČMN 7/2017 - Petr Pour
Jednou veteránista, navždy veteránista
ČMN 6/2017 - Petr Pour
O začátku sezony
ČMN 5/2017 - Jan Rameš
Tak kterou?
ČMN 4/2017 - Petr Pour
O zimě
ČMN 3/2017 - Jan Rameš
To je fičák
ČMN 2/2017 - Petr Pour
Dakar navždy
ČMN 1/2017 - Petr Pour
Už zase po roce...
ČMN 26/2016 - Petr Pour
Úterní palivo
ČMN 25/2016 - Petr Pour
Zimní práce
ČMN 24/2016 - Petr Pour
Když prší štěstí
ČMN 23/2016 - Petr Pour
Gratulace Trophy týmu
ČMN 22/2016 - Petr Pour
Moderní technologie
ČMN 21/2016 - Petr Pour
Proti proudu času
ČMN 20/2016 - Petr Pour
Další články »
© 1999 - 2017 Bikes Publishing s.r.o. | Všechna práva vyhrazena. | Vyrobila Bikes Media s.r.o.
Bez souhlasu provozovatele je zakázáno jakýmkoli způsobem šířit obsah tohoto webu.
Kalendář akcí | ČMN Shop | Záruční podmínky | Platba zboží | Osobní odběr | www.icmn.cz
.