Nejkrásnější dárek

Už máte vyřešené všechny vánoční dárky? Ne, a chybí vám inspirace? Od vynalezení knihtisku ...

Celý článek »
O budoucnosti

Běžný čtenář to možná úplně nesleduje, ale pro nás motocyklové novináře existuje každý lichý ...

Celý článek »

Když nevíš, kam s ní…


S parkováním motorek mají problémy především obyvatelé panelových domů a podobných sociálních zařízení. Nalézá se řešení pouze v parkování přes půl města v garáži?


Když nevíš, kam s ní…

Motocykl je mnohem zranitelnější a přístupnější, než automobil. Problém není ani tak v tom, kde mít motocykl, ale jak zajistit, aby nebyl poškozen či odcizen. Při vypuštění tohoto rizika by nebyl problém parkovat před okny u pouliční lampy. Z pohledu běžného obyvatele panelového domu, se nám nabízí několik variant možnosti parkování motocyklu. Některé jsou legální, jiné méně. Záleží na okolnostech situace.

Parkování na ulici
…je nejjednodušší a zároveň nejnebezpečnější formou. Obecně platí, že i takto lze parkovat, ovšem určitě ne dlouhodobě. Hrozba vytipování motocyklu zloději je v takovém případě velmi vysoká. Nezapomínejte, že motorku vám škodná stačí naložit za tři minuty do dodávky, než se vrátíte ze záchodu. Pokud motorku parkujete například před okny na chodníku, zamknutou k lampě, nebezpečí sice snížíte, ale hrozba je stále stejná. Navíc parkujete v rozporu s pravidly provozu na pozemních komunikacích a můžete za tento přestupek být i pokutováni. A nelze opomenout ani nebezpečí možnosti pádu motocyklu ze stojánku. Nejen na sídlištích se pohybuje hodně dětí, které s vlastní pomocí nebo i bez ní, mohou motocykl na sebe shodit. Vina jde potom plně za vámi. Výhodou, takovéhoto parkování je bezplatnost.

gal_1_171.jpg

Klíčové osoby – zloději a kolemjdoucí
Výhody – dostupnost prakticky kdekoliv, bezplatnost
Nevýhody – největší riziko krádeže

Parkování v domě
Pokud družstvo či vlastník domu má dostupné prostory zkolaudované k uskladnění motorových vozidel, jste za vodou a svůj motocykl můžete parkovat prakticky pod špajzem. V jiných prostorách uvnitř domu (kočárkárny, sklepní boxy apod.) se parkovat nesmí kvůli požárním předpisům, protože v motocyklu se nacházejí hořlavé či jiné nebezpečné látky, jimiž je myšleno palivo, olej a např. i brzdová kapalina. V případě nedodržení tohoto nařízení vám může být uložena pokuta od požární revize. Mnoho majitelů motocyklů ale takto parkuje. Odpovědnost potom za škody vzniklé v důsledku případného požáru nesou sami. Ale pokud z motocyklu vypustíte nebezpečné látky, z hlediska předpisů se z něj stává kus železa, který můžete v domě odložit.

Klíčové osoby – sousedi, majitel domu či družstvo, požární revize
Výhody – motocykl máte na dosah několika kroků
Nevýhody – v případě požáru či jiné havárie není pomoci

gal_2_171.jpg

Parkování na garážovém stání
Ať už v podzemí či pod nebem, chlívek vyznačený namalovanými pruhy na zemi je další možností parkování. Před pronájmem nebo koupí takového stání si zjistěte, jak je areál zajištěn, zda disponuje kamerovým systémem, hlídačem či jinou bezpečnostní složkou. Cena takového parkování se v Praze pohybuje od 700 do 1200?Kč. Na jednu stranu větší bezpečí než na ulici, na druhou v jistém případě zase jiná obava. V krytých garážích je totiž v relativním bezpečí nejenom motocykl, ale i zloděj při svém lupu, o kterém nemusí nikdo vědět, že se půl hodiny snaží motocykl odcizit. Takže celá loupež může proběhnout relativně ve větším klidu a s menším rizikem svědků, než při parkování na ulici. Pokud však máte šikovně postavenou smlouvu o pronáj-
mu stání, máte jednu pojistku v kapse.

Klíčové osoby – pronajímatel
Výhody – motocykl je v uzavřeném areálu
Nevýhody – motocykl je na parkovišti přístupný i ostatním pronajímatelům garáží

Parkování v garáži
Nejbezpečnější forma parkování. Bohužel nemusíte mít to štěstí a mít k dispozici pronájem garáže zrovna za barákem nebo nechcete akceptovat pronájem 1500?Kč měsíčně za uzavřený parkovací box (průměrná částka pronájmu v Praze na sídlišti). O výhodách, jako je možnost skladování příslušenství, výbavy či jiných předmětů se netřeba zmiňovat. Na tento druh parkování je pamatováno v občanském zákoníku, stejně jako v případě parkování na vyznačeném stání.
Paragraf §433 občanského zákoníku říká: „V návaznosti na ust.§ 433 o.z. o odpovědnosti za škodu způsobenou na vnesených nebo odložených věcech, stanoví § 435 o.z. stejnou odpovědnost také provozovatelům garáží, pokud jde o dopravní prostředky v nich umístěné. Provozovatel garáží se této odpovědnosti nemůže jednostranným úkonem zprostit.“ Jednostranným úkonem je myšlena úprava smlouvy, bez vědomí druhé strany. V překladu tato slova znamenají, že pokud s pronajímatelem garáži uzavřete smlouvu o pronájmu, je pronajímatel povinen vám uhradit vzniklé škody v případě jejich zničení či odcizení, není-li ve smlouvě stanoveno jinak. A pronajímatelé mají bohužel často snahy, aby ve smlouvě bylo jinak...

Klíčové osoby – pronajímatel
Výhody – možnost využití prostor nejenom k parkování
Nevýhody – dostupnost, finance

Máte svoje zkušenosti s parkováním? Vaše reakce čekáme na redakce@cmn.cz. 


Fotogalerie
PŘEHLED ČLÁNKŮ
Nejkrásnější dárek
ČMN 26/2017 - Petr Pour
O budoucnosti
ČMN 24/2017 - Jan Rameš
Přetažený šrouby
ČMN 23/2017 - Petr Pour
 Dobrá volba
ČMN 22/2017 - Petr Pour
 Nebe a Peklo
ČMN 21/2017 - Petr Pour
Táhni a srůstej
ČMN 20/2017 - Petr Pour
 Do dodávky
ČMN 19/2017 - Petr Pour
Cestovat na motorce je radost i utrpení!
ČMN 18/2017 - David M. Bodlák
Hurá do dějin
ČMN 17/2017 - Petr Pour
Smutný úvod
ČMN 16/2017 - Petr Pour
Tunelem se nesvezem
ČMN 15/2017 - Petr Pour
 Nepopulárně populární
ČMN 14/2017 - Petr Pour
A přece se točí
ČMN 13/2017 - Petr Pour
Fóry na fórech
ČMN 12/2017 - Petr Pour
 Smutné zprávy
ČMN 11/2017 - Petr Pour
Vzhůru za dobrodružstvím
ČMN 10/2017 - Petr Pour
Aprílové nečasí
ČMN 9/2017 - Petr Pour
Smyslová záležitost
ČMN 8/2017 - Petr Pour
Smíšené pocity
ČMN 7/2017 - Petr Pour
Jednou veteránista, navždy veteránista
ČMN 6/2017 - Petr Pour
O začátku sezony
ČMN 5/2017 - Jan Rameš
Tak kterou?
ČMN 4/2017 - Petr Pour
O zimě
ČMN 3/2017 - Jan Rameš
To je fičák
ČMN 2/2017 - Petr Pour
Dakar navždy
ČMN 1/2017 - Petr Pour
Už zase po roce...
ČMN 26/2016 - Petr Pour
Úterní palivo
ČMN 25/2016 - Petr Pour
Zimní práce
ČMN 24/2016 - Petr Pour
Když prší štěstí
ČMN 23/2016 - Petr Pour
Gratulace Trophy týmu
ČMN 22/2016 - Petr Pour
Další články »
© 1999 - 2017 Bikes Publishing s.r.o. | Všechna práva vyhrazena. | Vyrobila Bikes Media s.r.o.
Bez souhlasu provozovatele je zakázáno jakýmkoli způsobem šířit obsah tohoto webu.
Kalendář akcí | ČMN Shop | Záruční podmínky | Platba zboží | Osobní odběr | www.icmn.cz
.