Petr Pour
Text:
Petr Pour Fotografie:
rz

Změny budou do 2010

Ale jaké?


Je situace motorkářů na našich silnicích opravdu tak dramatická? Nejedná se pouze o nafouknutou bublinu našich médií v období okurkové sezony? A pokud je tak vážná, existuje nějaký způsob, jak ji zlepšit?

Změny budou do 2010 Neuplyne týden, aby si některé zpravodajské nebo publicistické médium nevzalo na paškál chování motorkářů na našich silnicích. Od mírnějších formulací typu nezodpovědní jedinci, přes již překonané dárce orgánů, někteří novináři motorkáře klidně označí za šílence hazardující se životem svým i ostatních.
Problém už se řeší i na zákonodárné půdě. Konkrétně poslanec za ODS David Šeich s expertní skupinou připravuje návrh novely silničního zákona vycházející také ze směrnice Evropské komise. Mluví se zde o úpravě věkových limitů pro získání řidičského oprávnění na motocykl. Nově by nejsilnější motocykly měly být přístupné buď pro dvacetileté jezdce s dvouletou praxí, nebo jezdce starší dvacetičtyř let. „Náš vlastní návrh je zaměřen na zavedení řidičáků na zkoušku, zrušení bodových sankcí za přestupky jako jsou nerozsvícená světla nebo telefonování za jízdy. Dále chceme zvýšit povolenou rychlost na dálnici na 160 km/h. Samozřejmě v závislosti na počasí. Co se týče motocyklů, tak návrh bude vycházet ze směrnice Evropské komise. Hlavně budeme prosazovat získávání řidičských oprávnění na silnější motocykly až podle praxe na menších strojích,“ přibližuje návrh novely poslanec Šeich. „Intenzivně ale jednáme s ministerstvem dopravy a konkrétní hranice budou ještě předmětem diskuse.“
Meziresortní vyjednávání by mělo vyvrcholit koncem září, kdy chce ministerstvo dopravy návrh novely předložit. Pokud bude přijat, v účinnost by novela mohla vstoupit v příštím roce. Jisté je, že ze závazku k Evropské komisi musí změny proběhnout do roku 2010.

Bouráme hodně, ale méně
Podle celoevropských statistik jsme jednou ze zemí, kde motorkáři umírají nejvíce. V Evropské unii jsme dokonce nejhorší. Přesto ale malinkou záplatou na duši může být fakt, že proti loňskému prvnímu pololetí klesl ve stejném období roku 2008 počet mrtvých o pět lidí. A to i přesto, že motocyklů na našich silnicích rapidně přibývá.

I tak ale mají média v něčem pravdu. Většinu smrtelných nehod si naši motorkáři zavinili sami. „Za první pololetí zemřelo na našich silnicích 56 řidičů jednostopých vozidel, včetně spolujezdců a z toho vlastním zaviněním 38, tj. téměř 68 procent,“ upřesňuje nelichotivá čísla Blanka Sunkovská z Besipu. „To neznamená, že by se neměli chovat řidiči automobilů k motorkářům ohleduplněji. Tato ohleduplnost by měla být mezi všemi účastníky silničního provozu vzájemná.“

Čísla to nejsou lichotivá třeba v porovnání s Německem, kde je poměr úmrtí přibližně stejný, ale v obráceném gardu. Za většinu úmrtí motocyklistů tam mohou ostatní účastníci. Tento fakt opravdu naznačuje, že nejsme tolik vyježdění, jak si o sobě často myslíme. Logický se v tomto směru zdá zmíněný záměr Evropské komise a poslance Šeicha - zvýšit věkovou hranici a zavést povinnou praxi.

„S přibývajícím věkem se zvyšuje i míra zodpovědnosti. Člověk je schopen si uvědomit následky svých činů a začíná si i více vážit svého života. Z tohoto pohledu by mělo zvýšení věkové hranice pozitivní vliv,“ říká Blanka Sunkovská.

Jenže podle policejních statistik nejčastěji umírají řidiči mezi 25. a 31. rokem svého života. Pokud se tedy zvýší věková hranice pro získání řidičáku na nejsilnější motocykl na 24 let, motorkář ho dostane přesně rok před zařazením do nejrizikovější skupiny.

Právě proto chce poslanec Šeich prosazovat získávání řidičských oprávnění na silnější stroje až podle praxe na slabších motocyklech: „Řidičské oprávnění by nebylo vázáno na věk, ale na léta řidičské praxe přímo úměrně s kubaturou motocyklu. Není rozdíl v tom, jestli je řidiči 25 nebo 40 let, ale v tom, jakou má řidičskou zkušenost.“

S tím se ztotožňuje i Besip: „Každý motocyklista by měl postupně získávat zkušenosti s jízdou od nejslabších motocyklů až po ty nejsilnější.“

Ale tady opět narazíte na zádrhel. Dvouleté vlastnictví řidičského oprávnění není zárukou vyjezděnosti. Znám řadu lidí, kteří mají papíry na auto desítky let a za celou dobu řídili všeho všudy jednou. A i podle Šeicha by přechod k silnějším kubatůram byl pouze administrativní záležitostí.


Řidičák na zkoušku
V některých evropských zemích se již pár let uplatňují takzvané řidičáky na zkoušku. V praxi to znamená, že absolvent autoškoly dostane řidičské oprávnění a pokud po dobu dvou let nezpůsobí žádný vážnější dopravní přestupek, oprávnění mu zůstane. V opačném případě ho vrací a musí absolvovat další kurzy, ale například i rozšířená psychologická vyšetření.

Po zavedení tohoto systému volá i expertní skupina Davida Šeicha, v jejímž návrhu by se měl objevit i požadavek na přezkoušení noviců po určité době od prvního nabytí řidičského oprávnění. Podobně vidí situaci i naše odborná veřejnost zastoupená například již zmíněným Besipem nebo Ústředním automotoklubem (ÚAMK). „Řidičský průkaz na zkoušku by měl plnit funkci jakéhosi filtru pro případ, že by se do výcviku dostal a úspěšně přes závěrečnou zkoušku prošel jedinec s osobnostními rysy, jež jsou neslučitelné s možností bezpečně řídit motorové vozidlo,“ informuje na svých stránkách ÚAMK.

Nedělejme si přehnané iluze o stavu našich autoškol. Řada instruktorů vám jízdu do kartičky ráda zapíše, aniž byste ji opravdu vykonali, vždyť tak ušetří benzín a nervování se s žákem. A pokud jízdy odjezdíte poctivě všechny, opravdu věříte, že vás to plně připraví na nástrahy silničního provozu? Notabene, pokud si autoškolu odbudete na půllitrové Hondě CB se třetinovým výkonem, než jaký je dnes běžně k dispozici.

Znalosti v problematice nehod motocyklů mají i v Centru dopravního výzkumu (CDV) „Motocyklisté patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu a případný střet s vozidlem nebo s pevnou překážkou končí ve valné většině případů smrtí nebo těžkým zraněním motocyklisty. Logicky je zapotřebí zvýšit preventivní opatření na maximální možnou úroveň a jednou z variant je rovněž přísnější výuka v autoškolách. Nezbytnost těchto postupů potvrzují rovněž dopravně bezpečností projekty EU, na kterých se podílí i ČR (např. projekt „2-BE-SAFE“, který se zabývá hloubkovou analýzou dopravních nehod motocyklů),“ potvrzuje potřebu zpřísnit výuku v autoškolách Aleš Zaoral z oblasti psychologie v bezpečnosti silničního provozu CDV.


Prevence i represe
Ke snížení by tedy alespoň podle odborníků mohla vést dobře fungující represe (řidičáky na zkoušku) kombinovaná s kvalitní prevencí (lepší výuka v autoškolách). Besip jako složka ministerstva dopravy samozřejmě prevenci aplikuje již dnes a poslední dobou si dokonce motorkáře vybral jako jednu z hlavních cílových skupin. „Například kampaň The Action, zaměřená na začínající řidiče, podporuje emotivní formou také bezpečnost motocyklistů. Vystupuje zde dívka na vozíku a vypráví o nehodě na motorce, která jí navždy změnila život,“ říká Sunkovská.

Besip má ale preventivních akcí pro motorkáře více. Jsou to například šoty v televizi, letáky varující před nebezpečím nebo účast na motocyklovém veletrhu. Pochopení má Besip i pro počin jablonecké policie, která v minulých dnech představila emotivní videoklip zachycující následky těžkých dopravních nehod motorkářů.
Účinnosti ale úplně nevěří Aleš Zaoral z CDV opírající se o výsledky studie CAST, která se zabývá vlivem dopravně bezpečnostních kampaní: „Obecně byly kampaně s šokujícím obsahem účinné v pouhých šesti procentech, kdežto ostatní typy kampaně měly 13procentní efektivitu.“

Co by se tedy v pěti bodech mohlo změnit pro zlepšení situace? Řidičáky na zkoušku určitě pomohou (možná i povinná praxe na slabších strojích). Zlepšení prevence například ve formě kvalitnější výuky v autoškolách také. Vybudováním více uzavřených tratí by se někteří „závodníci“ jistě vyřádili jinde než na hlavním tahu za plného provozu. Důležité je i změnit vnímání motocyklů u ostatních účastníků provozu. A konečně posledním bodem by mohla být výměna šesti milionů českých řidičů za norské, švýcarské nebo dánské, protože v těchto zemích se na silnicích umírá nejméně...


Komentáře k článku
Poláš Vaclav [ 90.178.218... ] 10. 1. 2010  13:24
Stačí odstupnovak kubaturu jestli se na obsahu papirově škrtí na 25.kw tak očem to je to neni prevence to je sranda našich hloupých poslancu odstupnonat od 125. 400. a neomezene tak to ve světě funguje a neni o řešit jenže mame vládu idiotu tak se to bude
martin motoškola [ 90.177.242... ] 3. 9. 2008  9:25
Silná motorka vás v aš.nenaučí jezdit hlavou a předvídat.Nejsme sebevrazi.Možná zvednout limit vykonu z 25kW někam k 50kW a nad to pak povinná praxe z okruhu
pylot [ 213.235.124... ] 28. 8. 2008  21:06
Me jakozto nezkuseneho motorkare hodne probrala videa zachycujici jak snadno muze dojit k nehode a jake muze mit takova nehoda nasledky. Take by bylo vhodne aby kazdeho mladeho motorkare v autoskole seznamili s nejcastejsimi chybami motorkaru jako je pre
Dani [ 62.245.118... ] 28. 8. 2008  19:44
Nekteří piloti mohou mít 5O let praxe a stejně budou pořád nebezpeční sobě i ostatním.Každý musí začít u sebe,hlavně pan poslanec Šeich zachránce životů,který jezdí autem pod vlivem.
udo.u [ 213.19.29... ] 25. 8. 2008  20:07
Uplně souhlasím, když vás berou i kamiony, tak je to hnus, ale stejně každej musíme jezdit to na co máme. Stčí blbej píseček...
Lajoš [ 78.108.145... ] 24. 8. 2008  18:44
Přežil jsem 30 jar na motorce a nejvíc kryzovek jsem měl při dodržování rychlosti,když mě v plechovkách všichni předjížděli.
Přidat komentář
PŘEHLED ČLÁNKŮ
Vražedné horko
ČMN 16/2018 - Petr Pour
Stěna smrti
ČMN 15/2018 - Petr Pour
Svůj vlastní PETbag
ČMN 14/2018 - Petr Pour
Sbal se a vypadni
ČMN 13/2018 - Petr Pour
Horko na Manu
ČMN 12/2018 - Petr Pour
Moto MXGP
ČMN 11/2018 - Petr Pour
O krizovkách
ČMN 10/2018 - Petr Pour
O živé historii
ČMN 9/2018 - Jan Rameš
Touha zvítězit...
ČMN 8/2018 - Petr Pour
Holografický zážitek
ČMN 7/2018 - Petr Pour
Díky, přátelé
ČMN 6/2018 - Petr Pour
Sezona začíná
ČMN 5/2018 - Petr Pour
Krásu nechceme
ČMN 4/2018 - Petr Pour
Likvidační Dakar
ČMN 3/2018 - Petr Pour
Spojuje Dakar?
ČMN 2/2018 - Petr Pour
Bomby na nový rok
ČMN 1/2018 - Petr Pour
S dvacítkou na krku
ČMN 26/2017 - Petr Pour
Nejkrásnější dárek
ČMN 25/2017 - Petr Pour
O budoucnosti
ČMN 24/2017 - Jan Rameš
Přetažený šrouby
ČMN 23/2017 - Petr Pour
 Dobrá volba
ČMN 22/2017 - Petr Pour
Nebe a Peklo
ČMN 21/2017 - Petr Pour
Táhni a srůstej
ČMN 20/2017 - Petr Pour
Do dodávky
ČMN 19/2017 - Petr Pour
Cestovat na motorce je radost i utrpení!
ČMN 18/2017 - David M. Bodlák
Hurá do dějin
ČMN 17/2017 - Petr Pour
Smutný úvod
ČMN 16/2017 - Petr Pour
Tunelem se nesvezem
ČMN 15/2017 - Petr Pour
Nepopulárně populární
ČMN 14/2017 - Petr Pour
A přece se točí
ČMN 13/2017 - Petr Pour
Další články »
© 1999 - 2024 Bikes Media s.r.o.
.