Přetažený šrouby

Byl jsem v pneuservisu nechat si přezout auto na zimáky. Jo, je to plechovka, ...

Celý článek »
 Dobrá volba

Máme za sebou parlamentní volby. Jako obvykle jsme se před volbami od všech kandidujících ...

Celý článek »

Koncept Le Mans


V životě už jsem viděl hodně upravených a přestavěných japonských cruiserů, ale jen málokterý z nich se tak absolutně lišil jako tento Drag Star. Za všechno může hlína, laminát a hlavně „mimozemská“ fantazie Franty Bártíka alias Bárta.


Koncept Le Mans

Řadu let jsem slýchal od různých lidí, že nějaký Bárt udělal to nebo ono, a vždy šlo o věci velmi zajímavé a hodně nestandardní. Jen jsem vůbec netušil, jak takový Bárt vlastně vypadá. Chcete vědět, jak vypadá Bárt? Jako absolutní prototyp Belzebuba; jen mu chybí kopyto a rohy si zřejmě nechal chirurgicky odstranit.

Tohle je Drag Star?
Poprvé jsem se s ním potkal před pár lety na výstavě Bohemia Custom v Praze a říkal jsem si, že ty jeho stavby musí být notně pekelné, když on sám vypadá jako temný kníže. O tom, že je moje domněnka správná, dokázal přesvědčit nejen mě, ale celou odbornou veřejnost loni v zimě, kdy představil svoji naprosto dokonalou variaci na Drag Stara nazvanou BFC 1100 Le Mans.
Na té motorce je úžasné, že na první pohled nemáte šanci poznat, o jaký stroj se vlastně jedná, a už vůbec by vás nenapadlo, že nejde o radikální stavbu, ale o důmyslně vymyšlenou přestavbu. Ten bílý laminátový kabát nadělal opravdu divy. Kdo by čekal, že se z kulatého a hodného medvídka, kterým rozhodně jedenáctistovkový Drag Star v základu je, vyklube takováhle divoká bestie? Jak sami vidíte, i u Drag Stara lze zapomenout na jeho původní tvary, které v člověku evokují přidávání různých opěrek, stupaček a třásní s koženými brašnami. A to je dobře, neboť jak už tovární název sám napovídá, Drag Star v sobě skrývá něco dravého.

gal_1_231.jpg

Za všechno může bouračka
Na začátku této unikátní přestavby stálo jedno celkem banální rozhodnutí. Majitel stroje, Libor Šimůnek, měl po bouračce a přijel za Bártem s tím, že by potřeboval na svém Drag Staru vyměnit rozbitou nádrž. Když Bárt zjistil, kolik taková nová nádrž stojí (je to fakt raketa!), navrhl Liborovi, že mu v téhle ceně nádrž klidně vyrobí. Ruční originál s podstatně zajímavějším designem. Libor souhlasil, a tak se pustili do plánování a „redesignu“.
Jak tak Libor chodil na dílnu, začal vymýšlet další změny. Prý když už se dělá nádrž, tak by nebylo marné udělat k ní i pořádně tlusté zadní kolo. Bárt dlouho řešil vhodný kit, až se zastavil u jednoho amerického, který vyšel přes 100 000?Kč, a rozhodl, že je to nesmysl. Že bude lepší, když se za méně peněz koupí obě nová kola od Wheel Racing, která nadělají podstatně více muziky.
Postupně tak oba konstruktéři začali zasahovat do různých částí stroje, až se Bárt rozhodl, že tohohle yamažího mastodonta vezme z gruntu. Přivezl do dílny hromadu modelářské hlíny (on sám ji nazývá „návrhářské bahno“), začal ji hníst, modelovat a postupně připlácávat na rám. No a pak se různě uřezávalo, domodelovávalo, doplácávalo a zakrajovalo, až vznikl tento agresivní tvar karoserie. Tomu se pak začal podřizovat celý zbytek motocyklu.
 

Všechno doma
Z původního Drag Stara tedy zůstal beze změn pouze rám včetně odpružení zadního kola, motor s převodovkou prošly jen lehkými kosmetickými úpravami. Na zbytku se dokonale vyřádil Bárt a jeho konstrukční tým.
Motor dostal otevřené filtry K&N, nové trysky do karburátorů a hlavně „Bártovy kouzelné výfuky“. Libor sice původně přinesl nějaké svody i s luxusními koncovkami Akrapovič, které by motocyklu asi dost slušely, ale nakonec bylo rozhodnuto, že i výfuky se budou vyrábět. „Udělal jsem je nakonec jiné, lepší!“ říká dnes konstruktér. Jeho koncovky mají totiž uvnitř šroub, kterým lze projev výfukového systému celkem jednoduše zatlumovat.
No a pak začaly lítat špony ze soustruhů a fréz. Minimum věcí se nakupovalo a co šlo vyrobit, se prostě vyrobilo. Především z duralu. Luxusní přepákování, brýle, opláštění přední vidlice, řídítka, rukojeti, držáky zadního světla a spousta dalších volovinek. Do práce byli zapojeni další kamarádi (René Paveza na svařování, David Jakeš na elektriku...) a dokonce rodina – Lukáš Bártík nechal na leštění hliníku ruce a kus života.

gal_2_231.jpg

24 hodin Le Mans
Tím nejdůležitějším byly ale kapotáže. Podle původního návrhu měly být kompletně z karbonu. Ovšem Bárt s Liborem zjistili, že v karbonu by motorka vypadala celkem fádně, nebo by dokonce zapadla. Rozhodli se proto pro klasický laminát a lak. Velmi výrazný lak, který byl chloubou neporazitelných závodních „placek“ Porsche 917 Martini Racing Teamu na Le Mans v roce 1972.
Čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans patří k nejnáročnějším závodům světa, kde dostávají pořádný záhul stroje i mechanici. Tenhle Drag Star je poctou všem těmto dobrodruhům. Ostatně pořádný dobrodruh je i Bárt. Vyrobit náfuky sání tak, že se z trojúhelníkových trychtýřů stává kulatý průměr a ještě je to celé jako technický detail zaintegrováno do nádrže, to nemůže vymyslet svéprávný jedinec. A navíc je „laminátovčík - samouk“, takže zdůrazňuji – „Klobouk dolů, Bárte!“


Fotogalerie
PŘEHLED ČLÁNKŮ
Přetažený šrouby
ČMN 23/2017 - Petr Pour
 Dobrá volba
ČMN 22/2017 - Petr Pour
 Nebe a Peklo
ČMN 21/2017 - Petr Pour
Táhni a srůstej
ČMN 20/2017 - Petr Pour
 Do dodávky
ČMN 19/2017 - Petr Pour
Cestovat na motorce je radost i utrpení!
ČMN 18/2017 - David M. Bodlák
Hurá do dějin
ČMN 17/2017 - Petr Pour
Smutný úvod
ČMN 16/2017 - Petr Pour
Tunelem se nesvezem
ČMN 15/2017 - Petr Pour
 Nepopulárně populární
ČMN 14/2017 - Petr Pour
A přece se točí
ČMN 13/2017 - Petr Pour
Fóry na fórech
ČMN 12/2017 - Petr Pour
 Smutné zprávy
ČMN 11/2017 - Petr Pour
Vzhůru za dobrodružstvím
ČMN 10/2017 - Petr Pour
Aprílové nečasí
ČMN 9/2017 - Petr Pour
Smyslová záležitost
ČMN 8/2017 - Petr Pour
Smíšené pocity
ČMN 7/2017 - Petr Pour
Jednou veteránista, navždy veteránista
ČMN 6/2017 - Petr Pour
O začátku sezony
ČMN 5/2017 - Jan Rameš
Tak kterou?
ČMN 4/2017 - Petr Pour
O zimě
ČMN 3/2017 - Jan Rameš
To je fičák
ČMN 2/2017 - Petr Pour
Dakar navždy
ČMN 1/2017 - Petr Pour
Už zase po roce...
ČMN 26/2016 - Petr Pour
Úterní palivo
ČMN 25/2016 - Petr Pour
Zimní práce
ČMN 24/2016 - Petr Pour
Když prší štěstí
ČMN 23/2016 - Petr Pour
Gratulace Trophy týmu
ČMN 22/2016 - Petr Pour
Moderní technologie
ČMN 21/2016 - Petr Pour
Proti proudu času
ČMN 20/2016 - Petr Pour
Další články »
© 1999 - 2017 Bikes Publishing s.r.o. | Všechna práva vyhrazena. | Vyrobila Bikes Media s.r.o.
Bez souhlasu provozovatele je zakázáno jakýmkoli způsobem šířit obsah tohoto webu.
Kalendář akcí | ČMN Shop | Záruční podmínky | Platba zboží | Osobní odběr | www.icmn.cz
.