Modrá LPG Glide

H-D Ultra Classic LPG Glide


Tato přestavba nevznikla, aby majitel ušetřil pár korun za benzín, ale jako důkaz – bobřík odvahy a trpělivosti,
že to prostě jde!


Modrá LPG Glide

Motorka na plyn. Nesmysl? A proč? Provoz na LPG má své výhody i nevýhody. Jak bylo řečeno – tato přestavba nevznikla za účelem šetření, ale spíš z osobního zájmu a zvědavosti, jestli to prostě půjde. Pochopíte záhy.

Wartburgy i Tatry 613
Ing. Jiří Havel ze Studence v Podkrkonoší má firmu, která předělává přes dvacet let auta na plyn. A jelikož je Jiří zapáleným (pro ohněplaché – myšleno jen obrazně) fanouškem a vědátorem v oblasti LPG, vyhledával vždycky nějaké ty „neřešitelné“ případy – auta, která na plyn tzv. předělat nejdou.
A začalo to předěláváním dvoutaktů na plyn! Jak všichni víte, dvoutakt zapaluje směs vzduch benzín+olej, čili bylo nutné vymyslet systém, který dokázal plnit motor plynem, aby motor jel, a zároveň přimíchávat olej, aby se motor mazal a nezadřel. Prý několik motorů zadřeli, než se na to přišlo, ale nakonec to fungovalo výborně.
Zdařile také prováděl přestavby vzduchem chlazených aut na plyn (VW brouk, Olcity...), přičemž jak se dočtete níže, vodní chlazení a přísun tepla je pro LPG konstrukci zapotřebí. I s tímto si dovedl poradit. Jedna velká kapitola byly přestavby vzduchem chlazených tatrovek 613 – Jiří má kredit více než 60 přestavěných tatrovek, 35 Wartburgů a nepočítaně běžných aut.
A jak přišel k onomu H-D a přestavbě? To je právě další oříšek. Ve světě (pátral jsem já redakčně i Jiří Havel profesně), zdá se, žádný plnohodnotně fungující motocykl na LPG není. Pokusů určitě bylo dost, ale legálně fungující stroj nenajdete. A když máte možnost být v něčem první, tak je to snad vaše povinnost.

gal_1_260.jpg

Motorkář ne, hárlejista možná
Jiří se motorkářem být necítí. Jako malý kluk jezdil mámě tajně na Pařízku, což byly na léta dopředu vlastně jediné zkušenosti. Papíry na velkou motorku získal ještě společně s řidičákem na auto, tehdy prý ujel v autoškole asi 100 metrů tam a zpět na
ČZ 175 a zkouška byla hotová. Před pár lety se seznámil se současnou přítelkyní Zojou, motorkářkou tělem i duší: „Pochopil jsem, že buď s ní budu žít a koupím si motorku, nebo si motorku nekoupím a žít budu bez ní.“ Poprvé od autoškoly na motorku sedl až před pár lety na výstavě v Praze a doslova se zamiloval do modré H-D Ultra Classic Electra Glide – zvyklý z ohromných tatrovek 613 na velké palubovky, byl v sedle ihned „doma“. Během sezony si novou Glidu obstaral a začal jezdit na srazy.
I když se traduje, že Glajda dovede jezdit za 4 až 5 litrů na 100?km, při svižnějším tempu prostě šestnáctistovka 8–10 vezme. Jak Jiří tvrdí, za 5 litrů se prostě nesveze. „Začal jsem s přítelkyní a pár kamarády jezdit na srazy, i když je moc nevyhledávám. Přítelkyně mi začala čím dál častěji říkat, že každý motorkář musí mít motorku upravenou sám na sebe. Zvlášť hárlej musí být co majitel-unikát, to stroj-unikát. No a po chvílích přemýšlení, jestli na to cpát různé výfuky nebo jiná cingrlátka, jsem se rozhodl to předělat na plyn.“ A začalo přemýšlení, zkoušení, laborování. S „plynařema“ na dílně začali řešit, to, co je u aut už léta zaběhnuté. Na motorce je mnohem méně místa, musí to nějak vypadat a hlavně fungovat.

Spolujezdec s laptopem
Nejdřív museli pochopit časování motoru – ojnice jsou u H-D na jednom společném čepu. Dále – doba na vstřikování plynu je asi dvojnásobně delší než na vstřikování benzínu, takže se musely použít superrychlé vstřiky, aby motor byl dostatečně plněn. Sání je u H-D docela malé (proti autům prý nezvyk), konstruktéři „plynaři“ museli vymyslet, jak tam vstřikovače technicky nacpat.
Řídicí jednotka je motoru ponechána originální, ovšem k ní se připojila druhá řídicí jednotka, která data z té hlavní přepočítává pro plynové vstřiky, které mají jinou dobu plnění než vstřiky benzínové.
Pak se zkoušelo motor zapnout rozděleně – jeden válec běžel na plyn a druhý na benzín. Zjednodušeně řečeno, na druhou řídicí jednotku se připojilo PC se spe-
ciálním programem. Křivku plynové palivové mapy bylo pak na počítači potřeba dorovnat co možná nejpodobněji té standardní benzínové, což byla mravenčí ruční práce. V praxi to probíhalo tak, že se jezdilo ve dvou, spolujezdec měl na klíně laptop a v různých jízdních režimech se snažil sladit palivové mapy.

gal_2_260.jpg

Sekvenční vstřikování
Jedná se o sekvenční vstřikování plynu, tzn. že každý válec dostává konkrétní dávku plynu pro ten konkrétní čas. Plyn je vstřikován přímo do sání vstřikovači, které jsou umístěny hned vedle benzínových vstřikovačů. Vysvětlení – u starých aut na LPG se plyn míchal před škrticí klapkou, čili celé paroží sání bylo naplněné výbušnou směsí, což samozřejmě bylo náchylné na předstih zápalu, svíčky, rozdělovač. Při nějakém problému mohlo dojít k zpětnému šlehnutí do sání, což roztrhalo filtry a hadice atd. Tento moderní systém buď jede, nebo nejede, nic se nemůže stát.

gal_3_260.jpg

Plynová soustava
Celá soustava je poměrně složitá. Vzadu za strojem je umístěna čtyřicetilitrová nádrž, její součástí je i multiventil (soustava několika regulačních a bezpečnostních ventilů). Od nádrže vede plynové potrubí k motoru. Zde se nachází provozní elektroventil – v okamžiku přepnutí na plyn povelem od řídicí sekundární jednotky pustí plyn do systému.
Jedním z nejsložitějších mechanizmezečků je tzv. reduktor, který musí být ohříván vodou. Principiálně funguje následovně: Stlačený kapalný plyn při změně tlaku v reduktoru změní skupenství, přičemž odebere teplo z okolí. Aby stlačený kapalný plyn při změně skupenství na plynné celou součástku nezmrazil, musí se reduktor ohřívat běžně teplou vodou. A jelikož H-D není vodník, museli konstruktéři do upraveného reduktoru vehnat motorový olej.

Hlavní je reduktor
Z reduktoru se již odebírá plyn v plynné formě přímo do sekvenčních vstřikovačů, kterými je přesně dávkován do sání. Při přepínání benzín/LPG nevzniká žádné škubání, jako kdysi u starého systému. Zde to člověk ani nepozná.
Startování samozřejmě probíhá automaticky na benzín, po ohřevu reduktoru se systém sám přepne na plyn. Reduktor se ohřeje na přepínací teplotu při 41 stupních Celsia, což znamená, že se motor na plyn přepne při normální venkovní teplotě na volnoběh tak za pět minut. Při jízdě se motor ohřívá rychleji, přesto to trvá většinou tak pět kilometrů. Systém se ladil vloni na podzim v Krkonoších, a fungoval i při venkovních teplotách kolem nuly, takže přestavba byla provedena úspěšně.

Sporák do pár minut
Výkonově by na tom LPG Glide měla být úplně normálně, podle palivových map není důvod očekávat výkon nižší. Dokonce prý větší objemy, mající posazený krouťák hodně dole, dokáží jezdit i za stejnou spotřebu, protože na propan-butan dává motor vyšší točivý moment při nízkých otáčkách. Obecně se udává, že při stejném jízdní režimu provozu je spotřeba plynu 1,1x vyšší než spotřeba benzínu. Pokud jezdí H-D normálně např. za 8?l benzínu/100, na plyn žere
8,8 l/100?km. Stroj má nyní dojezd na plyn cca 450?km, celkově pak okolo 700–800?km.
Jiří je se stavbou spokojený a nadšený. Každou chvíli ho někde staví motorkáři a ptají se, co že to prý vzadu je za nádobu – jestli další kufr, hasičák nebo opravdu plynová nádrž. Většinou jim chvíli trvá, než pochopí, zač je toho LPG…
A když už je plyn jednou zaveden, chystá se ho Jiří řádně využít. Na zadním kufru se má v blízké době objevit integrovaný plynový vařič v podobě vodováhou vybaveného naklápěcího chromovaného nosiče.


Fotogalerie
Komentáře k článku
Vasi [ 138.199.15... ] 29. 6. 2022  20:18
Za mě luxusní práce ! Klidně bych si motorku taky nechal předělat, zajímalo by mě, jak by to zvládl třeba obsah 250ccm. Doufám, že se toho brzy dočkáme legálně!
cyklista [ 78.102.13... ] 9. 12. 2014  7:22
Internetový vyhledávač najde docela hodně úprav motorek na LPG nebo CNG.
copy [ 89.173.15... ] 2. 12. 2014  23:20
v Bratislave jazdí modrá Honda XLV 1000 Varadero na LPG od roku 2002.
Martin [ 90.183.122... ] 12. 3. 2013  18:38
Nikde není zmínka o kolik se změní váha a vyvážení stroje. Banda takto vzadu může dost změnit ovládání. Nebo se to na takovém stroji ztratí :) Každopádně i jako odpůrce plynu je to zajímavé řešení harryka. Samozřejmě včetně vařiče, jinak to považuji za ne
Petr [ 109.69.210... ] 12. 3. 2013  13:35
Zlámat ruce za co? :-) Je to přehlídka technického umu,nadšení. Zlámat ruce by se mělo pár prasatům,co dělají motorkářům ostudu svých chováním.
Strato [ 94.138.108... ] 27. 1. 2013  18:22
Pro Jardu--- vůbec jsi nepochopil o co tou přestavbou šlo. Rozhodně to nebyl důvod šetřit, pro to se HD nekupuje. Ale jako reklama pro firmu, provádějící přestavby vozidel na alternativní pohon. Pro Milana--- první auta se předělala kolem roku 95, myslíš,
Jarda [ 178.17.80... ] 14. 1. 2013  21:51
Myslím,že by mu měl někdo zlámat ruce za takovou prasárnu.Když chtěl šetřit měl si koupit skůtra!!!
Milan [ 90.177.75... ] 6. 10. 2011  13:43
Hezký, a jak to má majitel s legislativou? Něco namontovat na auto či motorku je jedna věc, ale mít to jegálně je věc druhá.
Přidat komentář
PŘEHLED ČLÁNKŮ
Vražedné horko
ČMN 16/2018 - Petr Pour
Stěna smrti
ČMN 15/2018 - Petr Pour
Svůj vlastní PETbag
ČMN 14/2018 - Petr Pour
Sbal se a vypadni
ČMN 13/2018 - Petr Pour
Horko na Manu
ČMN 12/2018 - Petr Pour
Moto MXGP
ČMN 11/2018 - Petr Pour
O krizovkách
ČMN 10/2018 - Petr Pour
O živé historii
ČMN 9/2018 - Jan Rameš
Touha zvítězit...
ČMN 8/2018 - Petr Pour
Holografický zážitek
ČMN 7/2018 - Petr Pour
Díky, přátelé
ČMN 6/2018 - Petr Pour
Sezona začíná
ČMN 5/2018 - Petr Pour
Krásu nechceme
ČMN 4/2018 - Petr Pour
Likvidační Dakar
ČMN 3/2018 - Petr Pour
Spojuje Dakar?
ČMN 2/2018 - Petr Pour
Bomby na nový rok
ČMN 1/2018 - Petr Pour
S dvacítkou na krku
ČMN 26/2017 - Petr Pour
Nejkrásnější dárek
ČMN 25/2017 - Petr Pour
O budoucnosti
ČMN 24/2017 - Jan Rameš
Přetažený šrouby
ČMN 23/2017 - Petr Pour
 Dobrá volba
ČMN 22/2017 - Petr Pour
Nebe a Peklo
ČMN 21/2017 - Petr Pour
Táhni a srůstej
ČMN 20/2017 - Petr Pour
Do dodávky
ČMN 19/2017 - Petr Pour
Cestovat na motorce je radost i utrpení!
ČMN 18/2017 - David M. Bodlák
Hurá do dějin
ČMN 17/2017 - Petr Pour
Smutný úvod
ČMN 16/2017 - Petr Pour
Tunelem se nesvezem
ČMN 15/2017 - Petr Pour
Nepopulárně populární
ČMN 14/2017 - Petr Pour
A přece se točí
ČMN 13/2017 - Petr Pour
Další články »
© 1999 - 2024 Bikes Media s.r.o.
.