Trixieland


Stejně jako dixieland, i Yamaha TRX850 je žánr pro znalce. Akorát že dixieland měl v době svého největšího rozmachu mnohem více obdivovatelů než Trix, první japonská odpověď na dvouválce Ducati.


Trixieland

Čert ví, jestli to bylo špatným načasováním, nebo jestli se Yamaha prostě netrefila do vkusu zákazníků, ale bestseller se z TRX nikdy nestal. Přitom prakticky ze všech srovnávacích testů s tehdejší Ducati SS 900 vycházelo vítězně, protože postrádalo typickou ducatí svéhlavost a byl to vlastně první novodobý pokus přinést zákazníkům zvyklým na japonskou kvalitu a způsob jízdy velký dvouválec.
Jenže tohle trvalo pouhý rok – v Japonsku se sice Trix vyráběl už o rok dříve, ale do Evropy přišel až v devadesátém šestém, a než se stačil pořádně etablovat a najít si klientelu, přišla pro něj hotová přírodní katastrofa. Zatímco se snažil bojovat se Supersportem, Honda a Suzuki se svými VTR a TL zaútočily na královskou 916, a to za velice podobnou cenu, za jakou se prodávala Yamaha. Výrazně silnější motocykly odsunuly TRX na druhou či možná spíše pátou kolej a když člověk nebyl vysloveně nadšenec pro tři ladičky, těžko hledal důvody, proč nedat přednost konkurenci.

Řadové véčko
Přitom jako koncept nebyl Trix vůbec špatný. Škarohlídi by mohli namítnout, že to byl do určité míry „smetený ponk“, protože motor pocházel z TDM, přední vidle a brzdy zase z FZR a nový byl vlastně akorát rám, ale když se podíváte, jakým způsobem se tvoří motorky dneska… Viděno očima technika, TRX bylo originální. Honda se Suzuki akorát okopírovali devětsetšestnáctku a jediná inovace spočívala v tom, že véčkový litr dali do hliníkového a nikoli ocelového rámu, ale Yamaha se nebála přijít s něčím novým.
Pustila se do ocelového příhraďáku, který u Japonců rozhodně nebyl obvyklý a jemuž přidala masivní zadní hliníkovou kyvku, a do rámu zasadila řadový dvouválec o objemu 850 kubíků. Zvláštní uspořádání, zvláštní objem, netradičních pět ventilů na hlavu a další zvláštností bylo, že na rozdíl od cestovního TDM měla klika ojniční čepy přesazené o 270°, tédéemo toto řešení převzalo až později. Z dvouválce se tímto jednoduchým trikem vlastně stalo véčko, protože zapaloval stejně jako vidlicové motory, akorát že fyzicky byl motor mnohem kompaktnější.
Jenomže možná i to, že motor vypadal „jinak“, bylo důvodem neúspěchu. Nebo jeho charakter – byl to prostě bručák, který výborně fungoval na běžné ježdění, ale postrádal trochu sex appealu. Otáčky byly málem autařské (červené pole od osmi tisíc), výkon příjemný, ale nikoli oslnivý, 83 koníků bylo ve srovnání s více než stokoňovou konkurencí prostě málo. A do toho pouze pětikvalt… Snad jedinou změnou, kterou TRX za svůj krátký život prodělalo, bylo zkrácení prvního převodového stupně v roce 1998, původní jednička byla tak dlouhá, že rozjezdy byly hlavně pro méně technicky zdatné jezdce velkým oříškem.

gal_1_290.jpg

Sezení spíše sportovní
Zatímco motor by byl příjemný na delší cesty a občasné „vymetení pavučin“ (výfuky se doporučují vyměnit za otevřené, ty sériové motorku hodně dusí), jízdní pozice už tolik k poklidnému brouzdání nevybízela. Jasně, z dnešního pohledu všech těch prťavých CBR a GSX-R je to luxusní gauč, ale ve své době, kdy byl největším yamažím supersportem ThunderAce, platilo TRX za ultra sportovce. Problém nebyl ani tak v řídítkách nebo stupačkách, jako v tvrdém sedlu umístěném na pěkném, i když docela hranatém sportovním podsedláku. O místu pro spolujezdce si každý udělá představu sám při pohledu na obrázek… Polokapota nepatřila zrovna mezi líbivé, stejně jako spartánské budíky, ale oboje fungovalo dobře.
Nastavení podvozku si naopak rozumělo i s českými silničkami a když ne, mohli jste mu domluvit – zadek disponoval plnou stavitelností, vpředu jste mohli sáhnout na předpětí a odskok. Čtyřpístkové brzdy motorku sice zastavily, ale kdo mohl, namontoval „modré“ třmeny z R1. Dobré ovladatelnosti svědčila také úzká zadní pneu-
matika, i když pro egomaséry zrovna tohle může být důvod, proč po TRX nesáhnout, byť se proti konkurenci jedná o nepostřehnutelný dvoucentimetrový rozdíl.

Za hubičku
Yamaha TRX850 byla zkrátka zajímavá motorka, která přišla ve špatnou dobu. Z praktického pohledu byl osvědčený motor, mající kořeny už v Super Ténéré, dobrou volbou z hlediska výdrže, ale to na úspěch nestačilo. Ani dnes není Trix zrovna vyhledávanou ojetinou, přitom právě teď po letech by měl jít do kurzu kvůli nízkootáčkovému dvouválci, který sice už „zamlada“ trpěl náchylností ke konzumaci oleje, ale měl by vydržet víc než vysokootáčkové čtyřválce té doby. TRX i po patnácti letech zůstává strojem pro individualisty, které při hledání vysněného motocyklu může těšit, že když už v inzerátech na nějaký narazí, bývá za směšně nízkou cenu.



PŘEHLED ČLÁNKŮ
Vražedné horko
ČMN 16/2018 - Petr Pour
Stěna smrti
ČMN 15/2018 - Petr Pour
Svůj vlastní PETbag
ČMN 14/2018 - Petr Pour
Sbal se a vypadni
ČMN 13/2018 - Petr Pour
Horko na Manu
ČMN 12/2018 - Petr Pour
Moto MXGP
ČMN 11/2018 - Petr Pour
O krizovkách
ČMN 10/2018 - Petr Pour
O živé historii
ČMN 9/2018 - Jan Rameš
Touha zvítězit...
ČMN 8/2018 - Petr Pour
Holografický zážitek
ČMN 7/2018 - Petr Pour
Díky, přátelé
ČMN 6/2018 - Petr Pour
Sezona začíná
ČMN 5/2018 - Petr Pour
Krásu nechceme
ČMN 4/2018 - Petr Pour
Likvidační Dakar
ČMN 3/2018 - Petr Pour
Spojuje Dakar?
ČMN 2/2018 - Petr Pour
Bomby na nový rok
ČMN 1/2018 - Petr Pour
S dvacítkou na krku
ČMN 26/2017 - Petr Pour
Nejkrásnější dárek
ČMN 25/2017 - Petr Pour
O budoucnosti
ČMN 24/2017 - Jan Rameš
Přetažený šrouby
ČMN 23/2017 - Petr Pour
 Dobrá volba
ČMN 22/2017 - Petr Pour
Nebe a Peklo
ČMN 21/2017 - Petr Pour
Táhni a srůstej
ČMN 20/2017 - Petr Pour
Do dodávky
ČMN 19/2017 - Petr Pour
Cestovat na motorce je radost i utrpení!
ČMN 18/2017 - David M. Bodlák
Hurá do dějin
ČMN 17/2017 - Petr Pour
Smutný úvod
ČMN 16/2017 - Petr Pour
Tunelem se nesvezem
ČMN 15/2017 - Petr Pour
Nepopulárně populární
ČMN 14/2017 - Petr Pour
A přece se točí
ČMN 13/2017 - Petr Pour
Další články »
© 1999 - 2024 Bikes Media s.r.o.
.