David M. Bodlák
Text:
David M. Bodlák Fotografie:
Kateřina Bodláková

Tři trofeje pro nejlepší

ČMN Prospeed Cup 2011 – Brno

Tento článek vyšel 15. září 2011
v ČMN 37, na straně 10, v rubrice PROSPEED

Finále třetího ročníku seriálu amatérských závodů ČMN Prospeed Cup je za námi. Celkem tři dny jezdění doprovázelo střídavé počasí, které nakonec v nejdůležitější den zhatilo ambice všech, kdo startovali v poslední kategorii, vypsané pro nekvalifikované.


Tři trofeje pro nejlepší

Jako již tradičně, závěrečný závod ČMN Prospeed Cupu se odehrál na Masarykově okruhu v Brně. A jako již tradičně bylo plno. Takže kromě necelé padesátky jezdců ČMN Prospeed Cupu zde bylo více než 150 dalších jezdců na den, a to už je slušná podívaná. Zvláště když vezmete v úvahu, že se na trati kromě Čechů, Slováků a Němců objevili také jezdci z Francie, Itálie, Holandska a dokonce i z dalekého Norska!

„ Nejrychlejší čas: 2:08,665! ”

Slušná kvalda
Třídenní akce běžela dle klasického harmonogramu – pondělní tréninky, úterní kvalifikace a středeční tréninky, dohromady 320 minut na trati, zakončené ostrými závody na sedm kol ve vypsaných objemových třídách. Vzhledem k počtu účastníků se v Brně jezdilo celkem ve čtyřech výkonnostních skupinách, a přestože počet účastníků ani na jeden den nebyl opravdu zanedbatelný, dalo se pěkně povozit. Hlavně v pondělí, kdy byla většinu dne vymetená obloha. Ovšem jen do té doby, než na okruh dorazil odpolední slejvák, který předčasně ukončil jezdění třem zbývajícím skupinám v závěru dne.
Díky opětovné účasti Davida Ouředníčka (druhý nejlepší čas dne: 2:11,207) a Martina Trachty (čtvrtý čas dne: 2:12,608) jsme se mohli hned první den těšit z vystrašených obličejů konkurenčních jezdců Prospeedu. Bohužel pro Martina to byl také závěr jeho snažení, protože ho tentokrát ze hry vyřadila nikoliv technická závada na stroji, nýbrž jeho tělesná schránka (skřípnutý nerv). Nejlepším naším šestkařem byl Lukáš Poláček s třicátým časem celkově (2:16,836), přičemž pod 2:20 to hned první den zajelo celkem 42 jezdců z 210 zúčastněných.
Zajímavějšími než tréninkovými časy z prvního dne jsou časy ze dne kvalifikačního, a to hlavně proto, že rozhodují o rozmístění na startovním roštu. Ani tady se nenechal ohrozit nejrychlejší Heskje Lars se svým Fárošem (2:09,720) a „náš“ David Ouředníček se musel spokojit s druhou pozicí (2:10,017). V šestkách se z našich vedlo nejlépe Milanu Murgašovi (2:17,261 – 38. čas ze všech, 2. čas ve sportbikách) a ve speedbikách letošnímu lídrovi ČMN Prospeed Cupu, Honzovi Dvořákovi (2:23,142 – 107. čas ze všech, 7. čas v kategorii Speedbike). Všechny tyto časy byly rozhodující, a přestože ve středečních předzávodních trénincích padl rekord v podání Davida Ouředníčka, který dal Brno za 2:08,972, na roštech to už nic nezměnilo.

gal_1_301.jpg

Těžce vybojovaná místa
Vzhledem k velké konkurenci a na amatéry opravdu rychlým časům (pod 2:20 se vešlo hned 67 jezdců a do další vteřiny se namačkalo dalších 14 jezdců) utrpěla naše účast v hlavních závodech. V nejnašlapanější a nejsilnější kubatuře jsme tak měli oficiálně jen pět zástupců. Na podobnou účast jsme zvyklí akorát v kategorii Speedbike. Naštěstí vše zachránili „šestkaři“, kterých bylo v rámci středečních závodů ve své kategorii nejvíc.
Jako první šly na řadu výjimečně speedbiky, a přestože se na startu objevilo pouhých 19 jezdců, na rozehřátí to byla dobrá podívaná. Zde se dařilo našemu Honzovi Dvořákovi, který v závěru prvního kola jel na pěkném čtvrtém místě, a na této pozici se mu povedlo udržet až do cíle a dojet si tak pro celkové prvenství v ČMN Prospeed Cupu.
Další vyrazili do boje sportbikeři a dramatická obloha dávala tušit, že nepůjde jen o závod na samotné trati. Celkem 37 jezdců, z toho 19 čemeňáků, se rozjelo po zahřívacím kole do ostrého závodu. Největší souboje se odehrály v průběhu prvního kola, kdy se předjíždělo v každé zatáčce, a závod se neobešel ani bez lehkého pádu. Než ale přišel první průjezd cílovou rovinkou, dostali se všichni do tempa a celé pole se postupně roztrhalo na jednotlivce nebo malé skupinky, kde se předjíždělo a bojovalo o každou setinku vteřiny až do odmávnutí šachovnicovým praporem. Nejlepší z našich, Lukáš Poláček, který se dokázal první dvě kola držet dokonce ve vedení, nakonec dojel do cíle celkově na pěkném třetím místě, což mu zajistilo hnedle tři poháry a také absolutní prvenství v celém letošním seriálu ČMN. Chvilku za ním proťal pomyslnou cílovou pásku Milan Murgaš a sedmé místo celkově (třetí v ČMN) patřilo Markovi Zpěvákovi, který si tak po nevydařeném závodě v Mostě spravil chuť.

„ Pro každého účastníka jeden oběd zdarma ”

Do poslední chvíle
Start powerbiků byl jako vždy dechberoucím zážitkem a nervozita z hrozícího deště jakoby hnala všechny jezdce do cíle ještě rychleji. Největší strach z lijáku měl pravděpodobně David Ouředníček, který se na svém BMW S 1000 RR probojoval ve třetím kole na první místo a okamžitě se začal vzdalovat celému startovnímu poli, přičemž se mu povedlo zajet vůbec nejrychlejší kolo celého třídenního jezdění – 2:08,665! Závod litrů ale nebyl jen o tomto. V každém kole jsme byli svědky opravdu napínavých soubojů, které dokázaly vyplavit adrenalin nejen samotným aktérům, ale i divákům.
V cíli měl pravděpodobně největší radost Aleš Zadina, který sice dojel celkově na 19. místě, ale v rámci ČMN Prospeed Cupu bral druhé místo a tím si zajistil i dostatek bodů na to, aby se mohl v celkovém hodnocení za rok 2011 postavit na stupínek nejvyšší. Naopak největším smolařem posledního závodu byl Petr Bajkai, kterého ošklivý highsider v posledním kole před cílem připravil o jeho šance na pěkné umístění. A pár minut po tomto pádu bylo po všem. Nad Masarykovým okruhem se definitivně zatáhlo a z černé oblohy se spustila taková průtrž mračen, že poslední závod dne, Best of Rest, musel být zrušen. Řada kluků, kteří konečně po roce i víc sebrali odvahu a chtěli nastoupit do svého prvního závodu v životě, tak nedostala vůbec šanci vyzkoušet si, jaké to je, stát na startovním roštu a čekat, až zhasne červené světlo na semaforech. Namísto závodění nás tak všechny čekalo osvěžení energetickým nápojem Shock, balení věcí a závěrečné vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií v rámci posledního závodu v Brně, celkových vítězů letošního seriálu a losování jednoho šťastlivce, jež se mohl radovat z 300eurového kupónu na jezdění s Prospeedem v příštím roce. A to byla poslední tečka za třetím ročníkem amatérských závodů, které pro vás připravily ČMN ve spolupráci s agenturou Prospeed. Všem, kdo se těchto závodů zúčastnili, děkujeme a doufáme, že nám zachováte přízeň i nadále.

Vyšlo v ČMN 37/2011

Fotogalerie
PŘEHLED ČLÁNKŮ
Vražedné horko
ČMN 16/2018 - Petr Pour
Stěna smrti
ČMN 15/2018 - Petr Pour
Svůj vlastní PETbag
ČMN 14/2018 - Petr Pour
Sbal se a vypadni
ČMN 13/2018 - Petr Pour
Horko na Manu
ČMN 12/2018 - Petr Pour
Moto MXGP
ČMN 11/2018 - Petr Pour
O krizovkách
ČMN 10/2018 - Petr Pour
O živé historii
ČMN 9/2018 - Jan Rameš
Touha zvítězit...
ČMN 8/2018 - Petr Pour
Holografický zážitek
ČMN 7/2018 - Petr Pour
Díky, přátelé
ČMN 6/2018 - Petr Pour
Sezona začíná
ČMN 5/2018 - Petr Pour
Krásu nechceme
ČMN 4/2018 - Petr Pour
Likvidační Dakar
ČMN 3/2018 - Petr Pour
Spojuje Dakar?
ČMN 2/2018 - Petr Pour
Bomby na nový rok
ČMN 1/2018 - Petr Pour
S dvacítkou na krku
ČMN 26/2017 - Petr Pour
Nejkrásnější dárek
ČMN 25/2017 - Petr Pour
O budoucnosti
ČMN 24/2017 - Jan Rameš
Přetažený šrouby
ČMN 23/2017 - Petr Pour
 Dobrá volba
ČMN 22/2017 - Petr Pour
Nebe a Peklo
ČMN 21/2017 - Petr Pour
Táhni a srůstej
ČMN 20/2017 - Petr Pour
Do dodávky
ČMN 19/2017 - Petr Pour
Cestovat na motorce je radost i utrpení!
ČMN 18/2017 - David M. Bodlák
Hurá do dějin
ČMN 17/2017 - Petr Pour
Smutný úvod
ČMN 16/2017 - Petr Pour
Tunelem se nesvezem
ČMN 15/2017 - Petr Pour
Nepopulárně populární
ČMN 14/2017 - Petr Pour
A přece se točí
ČMN 13/2017 - Petr Pour
Další články »
© 1999 - 2024 Bikes Media s.r.o.
.