Do třetice tříčtvrťák
Ducati M750 Monster
První generace pro motocyklový svět revolučních Monsterů používala zprvu dvě objemové jednotky – 900 a 600. Sedmpade byla nasazena v roce 1996 pro ty, kterým šestka nejede a devítikilo je příliš sprosté.
Monsteru M600 je vyčítána přílišná laxnost motoru k životu a rychlosti, nedostatek krouťáku, větší devítistovka má zase například pro začínajícího výkonu a síly zbytečně moc. Právě proto byla na trh uvedena ideální kompromisní mašina, jejíž přednes vyhovuje většímu spektru motorkářů a motorkářek – ženy ve spojení s Monstříky opravdu nesmíme opomíjet. Monster M750 se v běžně používaném otáčkovém rozpětí stará o svého jezdce mnohem vlídněji než malá šestka, není potřeba tolik řadit, předjíždění je hbitější a bez stresu.
Začátek monstrismu je datován k roku 1993 a první výstřel do výfuků tehdy vyloudil Monster M900, šestistovka se do prodeje zařadila v roce 1994. Dalo by se tedy říci, že M750 je od začátku tak nějak vyzkoušená, přece jen rozdíly mezi ducatími konstrukcemi skoro žádné nejsou.
Maximalista minimalismu
Monstery přišly se zajímavou
ideologií, která samozřejmě platila a vždycky platit bude. Čím míň toho na motorce je, tím je zábavnější. Monster je prostě motor, rám a kola. Žádné zbytečné plasty, kryty. Zato máte kvalitní komponenty a ohromnou europaletu s tuningovým příslušenstvím. Navíc ceny motorek hrozně moc spadly, a tak stroje, které byly před deseti lety pro normálního kluka z vsi k nezaplacení, jsou dnes již poříditelné.
Sedmpade Monster není v ČR úplně ta nejrozšířenější ducatka – malá šestistovka se kupovala víc a poté její kralování převzal nástupce Monster 620. Ortodoxní ducatisté zase malého a středního Monstera nikdy nebrali v potaz, jelikož nemá suchou, a tedy i chrastící spojku.
Co mě čeká na dílně?
Jste-li normální člověk, který se chce vozit na příjemném sportovním naháči bez extrémního výkonu (módního v dnešní uspěchané době) a Ducati máte v hledáčku nejvíc, spojku asi moc řešit nebudete. Bude vás zajímat, jestli stroj v prvé řadě uservisujete. Ducati jsou pověstné drahým a náročným servisem, který se nevyplácí lajdat. Jakmile o motor pečujete, jak se má, není problém, o tom svědčí statisíce jezdících Monsterů po celém světě. Problémy nastávají s klasickým čecháčkovským přístupem – za tohle platit nebudu, to si raději udělám sám doma. Desmodromický ventilový rozvod má svá specifika a vymezování ventilových vůlí každých 10 000?km podložkami není zase tak jednoduché a je potřeba, aby nastavení prováděli odborníci. Rozvodové řemeny mají životnost dva roky nebo 20 000?km, celý velký servis (ob 10 000?km) vás i s řemeny a díly přijde zhruba na 10 000 korun. Při malé levnější prohlídce po 10 000?km se dělají „jen“ ventily a náplně. Mechanici ze servisů Ducati všem majitelům kladou na srdce, aby servis opravdu dodržovali. Zatímco u japonských strojů se kdejaké přetáhnutí – oddálení prohlídky leckdy skousne, desmomotor se může zbytečně poničit.
Zkušeníka s sebou
Při koupi Ducati, Monstera 750 nevyjímaje, vemte s sebou určitě odborníka. Zrovna stroj Ducati je opravdu vhodné nechat proklepnout někým, kdo tyto stroje dobře zná, nejlépe samozřejmě i servisuje. Ono totiž chlácholení prodávajícího, že Ducati vždycky rachtá, není pro vaši peněženku nejbezpečnější. Není zvuk jako zvuk a motory, které nebyly před jízdou dostatečně prohřáté (vzducháč se ohřívá déle) a majitelé jim nakládali, můžou mít vážnější problémy. Vydřené, přidřené nebo jinak poničené válce i písty nejsou ničím neobvyklým.
Avšak psát o poničených motorech je ožehavé téma – nemělo by to vést k tomu, abyste Monstera vyřadili z hledáčku, mělo by to naopak nabádat jen k opatrnosti. Motor Ducati nemá problémy, můžete za něj tahat a chtít po něm maxima, ale musí být dobře mechanicky seřízený a v provozní teplotě. Pak nic nehrozí. Kupujete-li stroj, chtějte znát jeho původ a hlavně servisní knihu. Jakmile stojíte před Ducati bez historie, raději otočte hlavu, chůzi i klíček v zapalování a jeďte k serióznějšímu stroji.
Celý článek se týká vlastně obecného vědění o ducatím motoru, ale ono vlastně o nic jiného nejde. Z elektroinstalace odcházely kdysi akorát regulátory dobíjení, jenže tyto staré kusy se už stejně nevyrábějí a je za ně originální náhrada, která už problémy s životností nemá.
Problém není
Monster 750 je za relativně málo peněz parádní motorka. Nemá extrémní výkony a prakticky žádnou uživatelskou zpříjemňující výbavu, ale je to jednoduše Monster. Kufry na něj dávat nebudete, stejně jako na něm asi nebudete (až na výjimky) jezdit ve dvou. Tohle se tady neřeší. Monster je klidně motorka pro každý den, mnozí na něm jezdí do práce. Jiní na něm cestují, jezdí kaskadérské show, začínající ho mají jako svou první velkou…
Fotogalerie