GP 600 místo GP 250

NEZÁJEM

Petr Hájek

Mluví se o tom od jara. Stávající čtvrtlitry v silničním mistrovství světa Grand Prix by měla za dva roky nahradit třída čtyřdobých šestistovek. Prosazuje to Carmelo Ezpeleta, boss Dorny. Neměly by to být ani supersporty, ani superstocky, ale prototypy. Kromě Hondy ovšem o třídu žádný další výrobce nejeví zájem.

GP 600 místo GP 250 Mluví se o tom od jara. Stávající čtvrtlitry v silničním mistrovství světa Grand Prix by měla za dva roky nahradit třída čtyřdobých šestistovek. Prosazuje to Carmelo Ezpeleta, boss Dorny. Neměly by to být ani supersporty, ani superstocky, ale prototypy. Kromě Hondy ovšem o třídu žádný další výrobce nejeví zájem.

Ezpeleta argumentuje tím, že současné dvěstěpadesátky jsou příliš drahé a soupeří v nich převážně jen Aprilia (Gilera) a KTM, Honda má na startovce dva jezdce, Yamaha jednoho. Japonští výrobci tuto třídu postupně opustili a soustředí se jen na prestižní MotoGP. Největší světový výrobce motocyklů a tradiční a úspěšný účastník velkých cen, Honda, už nějaký čas žádné dvoutakty nevyvíjí, ani ty závodní. Říká se, že nová třída je tak trochu (anebo spíš hlavně) na popud Hondy. Mohla by se jmenovat třeba GP 600, anebo GP2 (to je podle automobilové formule GP2, která má být po F1 jakousi formulí 2).


Drahé nářadí
Ví to každý majitel týmu: získat pronájem továrního motocyklu 250 na jednu sezonu stojí majlant. Konkrétně žádá Piaggio (značky Aprilia, Gilera, Derbi, Moto Guzzi) za tovární Aprilii včetně nezbytných dílů a dvou mechaniků 1 150 000 eur (cca 28 milionů Kč), letos je továrních strojů sedm. Po sezoně se motocykl vrací. Ale ani model LE, tzv. „loňský tovární“ není levný, Piaggio je prodává za půl milionu eur (cca 12 milionů Kč). To jsou motorky, jaké mají naši jezdci Abraham (dvě) a Pešek (jednu).

Ani tovární Honda ale nebývala levná, když se ještě dala koupit. Jedním z posledních, kdo si směl takový speciál na jednu sezonu pořídit, byl v roce 1994 Švýcar Adrian Bosshard. Zaplatil za pronájem přes milion švýcarských franků, což bylo tehdy cca 22 milionů korun.

Otázkou je, zda budou šestistovky opravdu levnější, a na to se názory různí. Spor vznikl už o to, co je prototyp. Podle Ezpelety je to sériový motor (ze supersportu) a speciální podvozek. Dokonce jednou řekl, že prototyp je to, co si on sám za prototyp označí. Jde totiž také o to, aby se vzájemně “netloukla” tato třída se šestistovkovými třídami, které jezdí v rámci WSBK (mistrovství světa superbiků), tam jezdí motocykly lehce upravené ze silničních prodejních modelů.

První vlaštovku pro GP2 postavila japonská tuningová firma Moriwaki, která se zúčastnila v letech 2003 a 2004 i několika GP ve třídě MotoGP, když ve svém šasi měla motor Honda RC211V. Ostatně s Hondou intenzivně spolupracuje už leta. Tentokrát do svého podvozku použila motor CBR 600RR, podle Moramy Moriwakiho prý “aby si lidi mohli udělat vizuální představu, jak taková motorka bude vypadat”.


Zatím jen Honda
Pouze největší výrobce zatím veřejně oznámil, že má o třídu šestistovek zájem. Naopak současní protagonisté dvěstěpadesátek, evropské firmy Aprilia a KTM prohlásily, že o takovou třídu zájem nemají. Protinávrhy uváděly menší objemy, např. 400, 450 nebo 500 kubíků. Nejrozumněji vypadá návrh Haralda Bartola, technického ředitele KTM, který navrhoval dvouválce 400 cm3, což by byla polovina současných osmistovek MotoGP, podobně jako současné 250 byly polovinou čtyřválcových pětistovek. Tehdy to mělo logiku, protože vlastně válce ve všech třech třídách 125, 250 a 500 měly stejné vrtání a zdvih a vývoj byl jednodušší.

Dnes o šestistovkách Bartol už ani nechce mluvit: “KTM nemá zájem a ani ostatní výrobci, protože na jednáních se nikdo neprojevil. Bude to Honda Cup. My jsme dali návrh na snížení nákladů, ale oni si stále myslí, že to bude moc drahé. Takže jestli chtějí tohle, nezajímá mne to.”

Podobně mluví i technický šéf Aprilie Gigi Dall`Igna: “Aprilia je jasně nejvíc poškozenou značkou tímhle návrhem, protože my máme ve dvěstěpadesátkách spoustu motorek. Změna pro nás bude velikým problémem. Máme zájem? Nemyslím. Aprilia se toho nezúčastní.

Je tu jasný favorit a tím je Honda. Chtěli skončit s dvoutakty a dosáhli toho. Nemyslím, že se to může jmenovat mistrovství světa, pokud bude jediný dodavatel motorů. Budeme jen sledovat, co se v budoucnu stane s třídou 125 cm3.”


Honda nechce Honda Cup
Šéf HRC Kosuke Yasutake řekl, že Honda sice má zájem o tuto třídu, ale zúčastní se jen v případě, že do toho půjde alespoň ještě jeden výrobce: “Honda má zájem být v této třídě v roce 2011, ale také nechceme být jediným dodavatelem motorů. Honda si přeje, aby se této třídy zúčastnili všichni výrobci, protože chceme, aby to byla otevřená třída. Je navrženo snížit náklady a nejlepší cestou k tomu je použití sériových motorů s trochou tuningu. Všichni japonští výrobci mají tento typ motoru, tak by pro ně bylo snadné vstoupit do této třídy. Jestliže ale zůstaneme sami, tak nemáme zájem.”


Co ostatní Japonci
Boss závodního oddělení Yamahy Lin Jarvis řekl, že u Yamahy ještě novou šestistovkovou třídu ani nezaznamenali… “V této chvíli Yamaha neuvažuje o nové třídě. Uvidíme, jak se bude projekt vyvíjet, ale v současné chvíli je veškeré naše úsilí zaměřeno na třídu MotoGP. Nová třída šestistovek je možná dobrý nápad, ale upřímně, my u Yamahy jsme o tom spolu ještě ani nemluvili.”

Podle šéfa týmu Suzuki Paula Denninga je Suzuki mimo hru: “Nemáme žádný plán na účast v této kategorii. Myslím, že v perfektním světě by každý chtěl, aby věci pokračovaly tak, jak jsou. Ale tlak na ukončení dvoutaktů je silný a je třeba něco podniknout. Je to opravdu smůla pro Aprilii a KTM.”

Technický ředitel Kawasaki Ichiro Yoda říká, že Kawasaki bude vývoj sledovat: “Studujeme návrhy ze všech úhlů, ale v současné době jenom v Japonsku monitorujeme debaty. V této chvíli se soustředíme na třídu MotoGP, ale budeme pečlivě sledovat vývoj v šestistovkách.”


Co třeba Ducati
Šéf továrního týmu Ducati Livio Suppo podporuje princip třídy 600: “Myslím, že ta myšlenka je velice zajímavá, protože potřebujeme třídu, kde budou náklady velmi nízké a všichni budou mít stejný materiál. Takže jediným cílem tohoto mistrovství světa bude najít skutečně talentovaného jezdce. Podle mne je ale přímá účast továren v takové třídě chybou, protože to dopadne úplně stejně jako je to dnes ve 125 či 250. Dneska k úspěchu musíte mít tovární motorku, musíte být z určité země a mít za sebou hodně silného sponzora.”


Aspar je pro
Jorge Martinez zvaný Aspar, bývalý mistr světa 125, který provozuje tým s kandidátem na titul ve třídě 250 Alvarem Bautistou na tovární Aprilii, se projevil jako jeden z mála zastánců šestistovkové formule.

“Přechod na šestistovky bude dobrý a sníží náklady. Nyní je sedm továrních Aprilií pronajatých za sezonní cenu 1,15 mil. eur. Hodně z těchto peněz ušetříme. Carmelo (Ezpeleta) chce vyrovnané závody, nízké náklady a dostupné motocykly,” řekl Martinez, který chce do nové třídy vstoupit. Potvrdil také, že by chtěli zavést pravidlo, že by kterýkoliv tým mohl koupit (vydražit) motor z vítězného motocyklu za cca 20 000 eur.

Martinez dodal: “Pojedu s těmito motocykly příští rok španělský šampionát, abychom se připravili na sezonu MS 2011.” Na otázku, zda očekává, že nová třída bude postavena kolem jediného dodavatele motorů, protože pouze Honda projevila vážný zájem, Aspar řekl: “Jakmile budou pravidla zveřejněna a všichni uvidí, že se pojede s motory se shodnou elektronikou a se stejnými omezovači otáček, bude to zajímat víc výrobců.”


Valentino má taky názor
K připravované třídě se vyjádřil i sedminásobný mistr světa Valentino Rossi. Podle něho bude v budoucnu přechod ze třídy 600 do MotoGP složitější. Ital je přesvědčený, že současná třída GP 250 je perfektním cvičištěm pro jezdce, kteří mají přijít do královské třídy, protože motocykly s objemem 800 cm3 současné třídy MotoGP vyžadují podobný jezdecký styl. Dřívější jezdci GP 250 jako třeba Dani Pedrosa nebo Jorge Lorenzo rychle zazářili v MotoGP, zatímco největší současný úspěch zaznamenal Australan Casey Stoner, také bývalý jezdec 125 a 250, který získal titul pro Ducati hned v prvním roce osmistovek. Čtrnáct z 18 jezdců letošní MotoGP získalo ostruhy v GP 250. Žádný ze současných jezdců, kteří přišli ze čtyřtaktů, se nestal mistrem světa.

Valentino říká: “Bude mnohem těžší přechod. Nyní jsou naše motocykly hodně podobné čtvrtlitrům. Mají plno odlišných věcí jako hodně elektroniky a motorovou brzdu, ale osmistovka je hodně podobná tomu, jak musíte zacházet s dvoudobou dvěstěpadesátkou. Čtyřdobá šestistovka s menším množstvím elektroniky je jiný motocykl, těžší, takže se s ní nedá jezdit stejným stylem a nepomůže jezdci připravit se na třídu MotoGP.”

Na otázku, co říká myšlence závodit s omezenou elektronikou, Doctor dodal: “Je to dobré pro vyrovnané závody, ale já myslím, že problém je v penězích, protože na konkurenceschopný čtyřtakt jich potřebujete hrozně moc.”


Chtějí nám to zhnusit
Giampiero Sacchi je sportovním ředitelem Piaggio Group a má pocit, že Japonci chtějí svou evropskou konkurenci z GP vyštípat. “Bohužel to tak vypadá,” říká Sacchi a dodává: “Sice chápu Ezpeletovu starost o malé třídy, protože v nich dominujeme, ale jestliže jsme bráni jen jako narušitel, tak by mohla naše reakce také rušivá být, což také nejspíš bude.” Proč jednoduše Aprilia nepostaví čtyřdobou šestistovku? “Nikdo by neměl žádné továrně nebo značce předepisovat, jaké modely má stavět. Ale žijeme v demokracii. Pokud se většina výrobců rozhodne pro změnu, budeme se muset podřídit, pokud chceme zůstat v závodech. Jenže zatím je zájem malý. Měli bychom stavět levnější motocykly, ale jak může být čtyřdobá šestistovka levnější než standardní 250? V našem balíčku jsou dnes zahrnuty náhradní díly a technická podpora. Např. Pasini způsobil jen svými dvěma pády v Estorilu škodu ve výši 180 000 eur a tým za to neplatil ani euro,” říká Sacchi a pokračuje: “Postavit hezký rám a hezkou motorku, jako jsou dnes 250, to není tak jednoduché, jak si mnozí myslí. Časy se mění. Za 30 let závodů mám bohaté zkušenosti. V 80. a 90. letech jsem spolupracoval s vysokými japonskými manažery. Třeba s Youichim Ogumou z HRC. Úžasná osobnost, srovnatelná s indiánským náčelníkem. Měl víc respektu ke sportovní minulosti. Měl eleganci, ne tuhle aroganci, s jakou se současní japonští reprezentanti ukazují. To, co se nyní odehrává, to je čisté pohrdání evropskými výrobci. Je mi líto, ale jinak to bohužel nemohu nazvat.”


Jak z toho ven
Jak je vidět, názory se různí. Je otázkou, jaký smysl vlastně má totální změna podmínek. Chce Dorna (Ezpeleta) vytvořit plnohodnotnou náhradu za mizející dvoutakty? Nebo chce jen vytvořit hodně levnou formuli? Nabízí se celá řada řešení, jak udělat závody co nejlevnější a mít co nejstejnější motorky, aby talent jezdce vynikl. Typickým příkladem takové formule je Red Bull Rookies Cup, ale lze takovou značkovou kategorii vůbec nazývat mistrovstvím světa? Vždyť těch různých značkových “kapů” je po celém světě fůa a jejich jediným smyslem je najít nejlepšího jezdce, kterého by pak nějaký továrna posadila na svůj tovární speciál. Jinak to továrny nemůže zajímat. Je snad všeobecně známo, na čem vlastně jezdí Rookies? Nebo jaké mají pneumatiky? Stejné, to je podstatné, na značce nezáleží. Ale šestistovkovou třídu a relativně nejlevnější už přeci máme a jsou to šestkové štoky. Problém je v tom, že šestkové štoky má ve svém portfoliu už FG Sport v rámci WSBK, a tak si musí Dorna hledat jinou cestičku.

Ať už to dopadne tak či onak, my, kteří zažíváme současné dvěpade a pamatujeme dvoudobé pětistovky, budeme na dvoutakty vždy vzpomínat s nostalgií a se slzou v oku. Protože to byla éra skutečných závoďáků.


Komentáře k článku
Aprilia rs 250 [ 88.101.140... ] 24. 11. 2008  18:06
4T patří na zahrádky do sekaček.
R1 [ 213.226.254... ] 14. 9. 2008  21:12
Já to tedy beru šéfe
Bob [ 81.201.60... ] 13. 9. 2008  9:56
vse je o penezich
Marek [ 193.165.170... ] 3. 9. 2008  13:44
S tím bych souhlasil, ale pochybuju, že někdo schválí 400 ccm!
V. [ 77.236.208... ] 1. 9. 2008  10:56
4T dvouválce 400 ccm vypadají jako rozumná volba. A místo 2T 125cc 4T jednoválce 200 ccm.
Přidat komentář
PŘEHLED ČLÁNKŮ
Vražedné horko
ČMN 16/2018 - Petr Pour
Stěna smrti
ČMN 15/2018 - Petr Pour
Svůj vlastní PETbag
ČMN 14/2018 - Petr Pour
Sbal se a vypadni
ČMN 13/2018 - Petr Pour
Horko na Manu
ČMN 12/2018 - Petr Pour
Moto MXGP
ČMN 11/2018 - Petr Pour
O krizovkách
ČMN 10/2018 - Petr Pour
O živé historii
ČMN 9/2018 - Jan Rameš
Touha zvítězit...
ČMN 8/2018 - Petr Pour
Holografický zážitek
ČMN 7/2018 - Petr Pour
Díky, přátelé
ČMN 6/2018 - Petr Pour
Sezona začíná
ČMN 5/2018 - Petr Pour
Krásu nechceme
ČMN 4/2018 - Petr Pour
Likvidační Dakar
ČMN 3/2018 - Petr Pour
Spojuje Dakar?
ČMN 2/2018 - Petr Pour
Bomby na nový rok
ČMN 1/2018 - Petr Pour
S dvacítkou na krku
ČMN 26/2017 - Petr Pour
Nejkrásnější dárek
ČMN 25/2017 - Petr Pour
O budoucnosti
ČMN 24/2017 - Jan Rameš
Přetažený šrouby
ČMN 23/2017 - Petr Pour
 Dobrá volba
ČMN 22/2017 - Petr Pour
Nebe a Peklo
ČMN 21/2017 - Petr Pour
Táhni a srůstej
ČMN 20/2017 - Petr Pour
Do dodávky
ČMN 19/2017 - Petr Pour
Cestovat na motorce je radost i utrpení!
ČMN 18/2017 - David M. Bodlák
Hurá do dějin
ČMN 17/2017 - Petr Pour
Smutný úvod
ČMN 16/2017 - Petr Pour
Tunelem se nesvezem
ČMN 15/2017 - Petr Pour
Nepopulárně populární
ČMN 14/2017 - Petr Pour
A přece se točí
ČMN 13/2017 - Petr Pour
Další články »
© 1999 - 2024 Bikes Media s.r.o.
.