Ivo Helikar
Text:
Ivo Helikar Fotografie:
archiv

Zimní olympiáda a motocykly


 Rád se dívám na olympijské televizní přenosy. K zimním sportům mám odjakživa blízko, kdysi jsem dokonce hrával hokej za žákovskou Bohemku, a to až do doby, než jsem prohrál zápas s vlastní pubertou.


Zimní olympiáda a motocykly

Hodně jsem také lyžoval, udělal si dokonce lyžařský instruktorák a i když jsem se daleko raději klouzal z kopce, zkusil jsem dvakrát běžet i Jizerskou padesátku. Poprvé jsem z ní měl úžasný zážitek, vybíhal jsem z poslední řady a prvních dvacet kilometrů se neustále jen smál nadšeným běžcům kolem sebe, jak to brali vážně. Protože jsem ve výsledkové listině postoupil z šesti tisící pozice někam na konec první poloviny startovního pole, náležitě jsem zpychnul a další rok se přihlásil znovu. Jenže to, co mi napoprvé připadalo legrační, mě už napodruhé nudilo, a tak jsem se další rok raději nezúčastnil. Dnes mi ze zimních sportů zbyla hlavně pohovka před televizí.
Možná se vám bude zdát divné srovnávat zimní olympiádu a motorky, ale tak daleko podle mne tyhle dva světy od sebe zase nejsou. Vezměte si například Jardu Jágra, nepřipadá vám jeho sportovní kariéra podobná takovému Valentinu Rossimu? Oba se stali fenomény své disciplíny, oba ji dělají s lehkostí Mozarta. Oba přinášejí radost svým fanouškům. Nestačí?
První českou medaili v Soči vybojoval Jaroslav Soukup v biatlonu a ještě než si ji pověsil na krk, dozvěděl jsem se, že on i jeho trenér Ondřej Rybář jsou vášnivými motorkáři. A ten bronz pro mě náhle dostal zlatý nádech. Nestačí?
První českou zlatou získala v Soči Eva Samková v snowboardcrossu. O tomhle sportu předtím moc lidí u nás neslyšelo. Zato teď se aspoň na nějakou dobu stane naší sportovní výkladní skříní. Jako když Aleš Valenta skočil v Salt Lake City 2002 trojité salto s pěti vruty. Ještě v den, kdy Eva zaujala sportovní svět svým namalovaným knírkem, jsme se od jejího trenéra dozvěděli, že tohle zlato přišlo český stát hodně lacino. Že to lidi v jejím týmu dělají vlastně hlavně jako hobby a živí se něčím úplně jiným. To přeci známe z motocyklového sportu také. A teď jen doufejme, že jí tenhle úspěch otevře dveře do velkého světa. Jen aby se v něm neztratila, ale takový marketingový počin bychom mezi motocykly, nehledě na disciplínu, také potřebovali. Co vy na to, Karle Abrahame, Karle Haniko a Kubo Kornfeile?
Z nových olympijských sportů, jako je například snowboardcross a slopestyle, a jejich závodníků vyzařuje svoboda a radost. Zdá se, že víc než na medaile myslí na to, aby si jízdu užili, a mají to přímo vepsané ve svých rozesmátých obličejích. Motorkáři to cítí rozhodně podobně. Nestačí?
Martina Sáblíková vyrostla ve sportu, který jsme dřív u nás téměř nevnímali. Dnes je hvězdou první velikosti. Její medaile jsou plné dřiny a tréninku, ale Martina už si podmanila celou naši sportovní veřejnost. Dokonce tak, že se uvažovalo postavit pro ni stadion s umělým ledem. Vždyť se k výsledkům dopracovala na rybníku, to je věc ve světě nevídaná. Když se o stadionu začalo mluvit, naděje na její umělý led si dělali i naši plochodrážní ledaři. Popravdě, nedovedu si tyhle dvě disciplíny na jednom ledě představit, ale v Inzellu, Assenu či Berlíně to také jde, tak proč ne u nás? Brzdou se však zatím staly plány na miliardové investice. To by se na tom zase přiživilo lidí, jak je u nás zvykem. Ale právě v bývalém západním Berlíně jsem viděl, že to jde i s minimem financí, hlavní je přeci účel. Možná by stačilo postavit za pár korun nějaký baráček jako zázemí, natahat chladicí trubky a koupit jednu, dvě starší rolby, které u hokeje přestaly být moderní. Přesně tak, jak to léta funguje právě v Berlíně. Kolik by to asi stálo peněz a kolik Sáblíkových, potažmo Švábů, Špinků a Klatovských by se na tom dalo vychovat? Asi nebudu daleko od pravdy, že za sumu, kterou stála olympijská šaškárna na Letné, by domácí olympijský výbor mohl takových stadionů pro české sportovce postavit hned několik.
Tak asi tak, to jsou úvahy, které mě napadají před televizní olympijskou obrazovkou.  



PŘEHLED ČLÁNKŮ
Vražedné horko
ČMN 16/2018 - Petr Pour
Stěna smrti
ČMN 15/2018 - Petr Pour
Svůj vlastní PETbag
ČMN 14/2018 - Petr Pour
Sbal se a vypadni
ČMN 13/2018 - Petr Pour
Horko na Manu
ČMN 12/2018 - Petr Pour
Moto MXGP
ČMN 11/2018 - Petr Pour
O krizovkách
ČMN 10/2018 - Petr Pour
O živé historii
ČMN 9/2018 - Jan Rameš
Touha zvítězit...
ČMN 8/2018 - Petr Pour
Holografický zážitek
ČMN 7/2018 - Petr Pour
Díky, přátelé
ČMN 6/2018 - Petr Pour
Sezona začíná
ČMN 5/2018 - Petr Pour
Krásu nechceme
ČMN 4/2018 - Petr Pour
Likvidační Dakar
ČMN 3/2018 - Petr Pour
Spojuje Dakar?
ČMN 2/2018 - Petr Pour
Bomby na nový rok
ČMN 1/2018 - Petr Pour
S dvacítkou na krku
ČMN 26/2017 - Petr Pour
Nejkrásnější dárek
ČMN 25/2017 - Petr Pour
O budoucnosti
ČMN 24/2017 - Jan Rameš
Přetažený šrouby
ČMN 23/2017 - Petr Pour
 Dobrá volba
ČMN 22/2017 - Petr Pour
Nebe a Peklo
ČMN 21/2017 - Petr Pour
Táhni a srůstej
ČMN 20/2017 - Petr Pour
Do dodávky
ČMN 19/2017 - Petr Pour
Cestovat na motorce je radost i utrpení!
ČMN 18/2017 - David M. Bodlák
Hurá do dějin
ČMN 17/2017 - Petr Pour
Smutný úvod
ČMN 16/2017 - Petr Pour
Tunelem se nesvezem
ČMN 15/2017 - Petr Pour
Nepopulárně populární
ČMN 14/2017 - Petr Pour
A přece se točí
ČMN 13/2017 - Petr Pour
Další články »
© 1999 - 2024 Bikes Media s.r.o.

Motozábava

20. - 21. prosince
6. - 9. března 2025
29. května - 1. června 2025
.