Cestou z Mugella


O minulém víkendu jsem byl v Mugellu na silniční GP. V pátek i v sobotu jsme večer zašli ve Florencii na pizzu a dobře se bavili. Florencii jsem navštívil naposledy před jednatřiceti lety s vysokoškolskou výpravou a najednou se mi vše ve vzpomínkách vrátilo. Paláce, řeka, most, sochy i galerie stály stále na svých místech, jen modely aut, motocyklů a skútrů v ulicích se proměnily. Bylo mi tenkrát čerstvých čtyřiadvacet.
 


Cestou z Mugella

Daleko víc času na vzpomínky jsem ale měl z neděle na pondělí během jedenáctihodinové cesty domů. Týden po návratu na mě totiž čekal sraz se spolužáky základní školy, sám tomu nemohu věřit, po rovných čtyřiceti letech od konce devítiletky. Vím, že se to nijak netýká motocyklů, snad až na to, že se všechny mé školní slohové práce na téma, čím bych chtěl v životě být, věnovaly jedinému tématu, totiž, že se jednou stanu motocyklovým závodníkem. Nesplnilo se, zato mi zůstalo hodně vzpomínek na tehdejší spolužáky. Byli jsme mimořádná parta, už se tomu žádná následující škola nevyrovnala. Zažili jsme spolu opravdu hodně, osmašedesátý s tanky v ulicích, hokejový světový titul ve dvaasedmdesátém, školy v přírodě, každodenní jízdy na kole, cesty do Prčice, pravidelné putovní tábory po slovenských horách, dokonce i předmaturitní Svatý týden s Michalem, i když jsme potom maturovali každý na jiné škole. Na nějakém dřívějším školním srazu jsem se zadostiučiněním zjistil, že se vlastně nic zásadního od té doby nezměnilo, pořád jsme byli skoro stejní, navzdory létům. Jen šel každý v životě jiným směrem, z Michala se stal známý výtvarník, z Davida herec Národního divadla, Radka má cestovní kancelář, Katka pracuje pro neziskovku Člověk v tísni… a Petr byl chirurg v Thomayerově nemocnici.
To je právě ten háček, že byl a už není. Na něho totiž myslím v poslední době nejčastěji. Podle abecedního pořádku při tělocviku s debilním učitelem Ponomarevem (kdo nezažil Ponomareva, nezažil základku, vždycky říkával David) stál celých devět let hned za mnou, narozeniny slavil v květnu čtyři dny po mých. Kolik my jsme sehráli uprostřed krčského sídliště nohejbalových zápasů přes klepadlo, by se dnes už ani spočítat nedalo. Jenže vloni Petr umřel ve čtyřiapadesáti na rakovinu. Za posledních přibližně pětatřicet let jsem ho viděl jen párkrát, vlastně pouze na srazech bývalé třídy, a přesto mi zůstal tak blízký jako málokdo, hluboko zarytý pod kůží. Nejen mně, nejspíš celé třídě. Jak je to možné, copak bylo devět let ZDŠ tak intenzivních, že se nedají po čtyřiceti letech jen tak vymazat z hlavy? Že jsou pro mě stále tak důležité? Že myslím na své bývalé spolužáky i cestou z nádherného MS silničních motocyklů ve slunné Itálii? Možná je to tím, že nám tenkrát trval jeden rok tak dlouho, jako dnes let několik. Nebo že jsme si viděli přímo do talíře, sedm dní v týdnu, dvanáct měsíců v roce, devět let po sobě. Kdo by tipoval, kam nás život později zavede, jak se nám bude dařit, čeho dosáhneme? Bylo nám to jedno, byli jsme spolu, a to bylo hlavní.
Snad jsem se také od té doby příliš nezměnil. Někdy se mi zdá, že bych měl konečně začít uvažovat jako dospělý člověk, a ne jako patnáctiletý puberťák. Každopádně se na ty své školní kluky a holky, které za pár dní uvidím, už zase těším, napadalo mě, když jsem v pondělí ráno přijížděl domů.PŘEHLED ČLÁNKŮ
Vražedné horko
ČMN 16/2018 - Petr Pour
Stěna smrti
ČMN 15/2018 - Petr Pour
Svůj vlastní PETbag
ČMN 14/2018 - Petr Pour
Sbal se a vypadni
ČMN 13/2018 - Petr Pour
Horko na Manu
ČMN 12/2018 - Petr Pour
Moto MXGP
ČMN 11/2018 - Petr Pour
O krizovkách
ČMN 10/2018 - Petr Pour
O živé historii
ČMN 9/2018 - Jan Rameš
Touha zvítězit...
ČMN 8/2018 - Petr Pour
Holografický zážitek
ČMN 7/2018 - Petr Pour
Díky, přátelé
ČMN 6/2018 - Petr Pour
Sezona začíná
ČMN 5/2018 - Petr Pour
Krásu nechceme
ČMN 4/2018 - Petr Pour
Likvidační Dakar
ČMN 3/2018 - Petr Pour
Spojuje Dakar?
ČMN 2/2018 - Petr Pour
Bomby na nový rok
ČMN 1/2018 - Petr Pour
S dvacítkou na krku
ČMN 26/2017 - Petr Pour
Nejkrásnější dárek
ČMN 25/2017 - Petr Pour
O budoucnosti
ČMN 24/2017 - Jan Rameš
Přetažený šrouby
ČMN 23/2017 - Petr Pour
 Dobrá volba
ČMN 22/2017 - Petr Pour
Nebe a Peklo
ČMN 21/2017 - Petr Pour
Táhni a srůstej
ČMN 20/2017 - Petr Pour
Do dodávky
ČMN 19/2017 - Petr Pour
Cestovat na motorce je radost i utrpení!
ČMN 18/2017 - David M. Bodlák
Hurá do dějin
ČMN 17/2017 - Petr Pour
Smutný úvod
ČMN 16/2017 - Petr Pour
Tunelem se nesvezem
ČMN 15/2017 - Petr Pour
Nepopulárně populární
ČMN 14/2017 - Petr Pour
A přece se točí
ČMN 13/2017 - Petr Pour
Další články »
© 1999 - 2024 Bikes Media s.r.o.
.