Přetažený šrouby

Byl jsem v pneuservisu nechat si přezout auto na zimáky. Jo, je to plechovka, ...

Celý článek »
 Dobrá volba

Máme za sebou parlamentní volby. Jako obvykle jsme se před volbami od všech kandidujících ...

Celý článek »

Příběh jednoho spacáku


Tenhle spací pytel je stejně starý, jako mé první pokusy s psaním. Přemýšlel jsem o tom, když jsem se na parkovišti brněnské GP ukládal večer do spacáku ke spánku.


Příběh jednoho spacáku

Zítra tu od rána budou probíhat závody MS silničních motocyklů. Den nato na mě čeká celodenní psaní novinových článků. Ale ještě předtím neděle plná krásného burácení motorů.
Můj první literární pokus už je hrozně vzdálený. Někdy kolem maturity mě zaskočilo takové, no… říkejme tomu intelektuálské období. Najednou jsem na chvíli zapomněl na svou předchozí dětskou lásku k motocyklům a hledal závažnější životní témata (nebo se mi to aspoň zdálo). Vzpomínám si, že se ústředním motivem tohoto životního úseku stalo psaní divadelní hry „Jsem jenom potulný zpěvák blues“. Jenže pak mi byl právě dopsaný rukopis někým neznámým ukraden v pražské vinárně „U Křížovníků“. Ne snad pro svou uměleckou kvalitu (bože, o čem to vlastně tenkrát bylo?), ale pro koženou mysliveckou brašnu, v níž byl můj literární počin uložený společně s Kunderovým Žertem, půjčeným od spolužáka Marka. Žert byla v té době knížka do té míry vzácná, že její ztráta pro mne znamenala trhlinu v našem kamarádství. Ukázalo se to horší než krádež originálu textu hry. Celé období charakterizovala skutečnost, že jsem i na čundr přibaloval ke spacáku do svého oranžového batohu kufříkový psací stroj značky Consul, abych ani v lesích nebrzdil svůj případný tvůrčí rozlet.
Od té doby jsem pro jistotu dalších dvacet let na psaní ani nepomyslel. Spacák jsem však používal dál. Intelektuálským obdobím jsem tento životní úsek pojmenoval až mnohem později. Přestal jsem být (jednou provždy) intelektuálem a vrátil se nohama na pevnou zem (zda byla skutečně dost pevná, bych s vámi teď nerad polemizoval). Ke psaní jsem se vrátil v polovině devadesátých let, kdy jsem se pokusil dát dohromady vzpomínky na závodní dráhu motokrosaře Jaroslava Falty. To už jsem zase dávno vzal motocykly na milost, vždyť jsem mezi nimi žil doslova od narození. Od té doby mě psaní docela chytlo a objevily se i první články, rozhovory a reportáže. Věnoval jsem se psaní o motocyklovém sportu, motocyklech a lidech kolem nich. Psaní mě dokonce začalo živit (kdo by to byl tehdy ve vinárně „U Křížovníku“ řekl). Lidé kolem mě získávali po přečtení knížky bůhvíproč pocit, že do toho tak nějak vidím, ale skutečnost byla taková, že jsem viděl setsakra málo. Psaní má výhodu, že je introvertní záležitostí, jste u toho jen vy a váš počítač (a také internet). Čtenáři jsou někdy za odměnu. Pořád mě to baví (motorky i psaní).
Ráno jsem na Masarykově okruhu zabalil starý spacák, který se mnou všechno tohle od sedmdesátých let absolvoval. Na zdejším okruhu jsem v něm ostatně nespal poprvé, asi tak před deseti lety jsem si ho rozbalil jen kousek odtud v nedalekém depu, v autobusu Jardy Janáka pod zadním kolem Markétiny stopětadvacítky. Že by mě tenhle spací pytel provázel celým životem? Uvidíme, pořád se netrhá a doufám, že ještě nějakou dobu vydrží.PŘEHLED ČLÁNKŮ
Přetažený šrouby
ČMN 23/2017 - Petr Pour
 Dobrá volba
ČMN 22/2017 - Petr Pour
 Nebe a Peklo
ČMN 21/2017 - Petr Pour
Táhni a srůstej
ČMN 20/2017 - Petr Pour
 Do dodávky
ČMN 19/2017 - Petr Pour
Cestovat na motorce je radost i utrpení!
ČMN 18/2017 - David M. Bodlák
Hurá do dějin
ČMN 17/2017 - Petr Pour
Smutný úvod
ČMN 16/2017 - Petr Pour
Tunelem se nesvezem
ČMN 15/2017 - Petr Pour
 Nepopulárně populární
ČMN 14/2017 - Petr Pour
A přece se točí
ČMN 13/2017 - Petr Pour
Fóry na fórech
ČMN 12/2017 - Petr Pour
 Smutné zprávy
ČMN 11/2017 - Petr Pour
Vzhůru za dobrodružstvím
ČMN 10/2017 - Petr Pour
Aprílové nečasí
ČMN 9/2017 - Petr Pour
Smyslová záležitost
ČMN 8/2017 - Petr Pour
Smíšené pocity
ČMN 7/2017 - Petr Pour
Jednou veteránista, navždy veteránista
ČMN 6/2017 - Petr Pour
O začátku sezony
ČMN 5/2017 - Jan Rameš
Tak kterou?
ČMN 4/2017 - Petr Pour
O zimě
ČMN 3/2017 - Jan Rameš
To je fičák
ČMN 2/2017 - Petr Pour
Dakar navždy
ČMN 1/2017 - Petr Pour
Už zase po roce...
ČMN 26/2016 - Petr Pour
Úterní palivo
ČMN 25/2016 - Petr Pour
Zimní práce
ČMN 24/2016 - Petr Pour
Když prší štěstí
ČMN 23/2016 - Petr Pour
Gratulace Trophy týmu
ČMN 22/2016 - Petr Pour
Moderní technologie
ČMN 21/2016 - Petr Pour
Proti proudu času
ČMN 20/2016 - Petr Pour
Další články »
© 1999 - 2017 Bikes Publishing s.r.o. | Všechna práva vyhrazena. | Vyrobila Bikes Media s.r.o.
Bez souhlasu provozovatele je zakázáno jakýmkoli způsobem šířit obsah tohoto webu.
Kalendář akcí | ČMN Shop | Záruční podmínky | Platba zboží | Osobní odběr | www.icmn.cz
.