Klíč k dokonalosti bude v klíči
Nedávno mě zaujala novinka ze světa mobilních technologií. V nejbližší budoucnosti bude běžné platit mobilním telefonem. Ne jako že v putyce uděláte sekyru a hospodskýmu tam necháte svou starou Nokii. Systém bude fungovat jako bezkontaktní čipová karta.
Prostě u kasy jen přiložíte chytrý telefon poblíž nějakého čtecího zařízeni, a peníze vám budou odečteny z účtu. Nevím teda, jak to bude s bezpečností, mám například kamaráda, jenž svůj telefon celkem pravidelně ztrácí, ale jinak by to mohlo být zajímavé zjednodušení nakupování. Řada nejen mladých má beztak telefon imrvére v ruce. A jestli s tím vzniknou také aplikace, které vám budou například monitorovat, kolik jste nakoupili za měsíc rohlíků a piv, proč ne. My motocyklisté bychom tak samozřejmě mohli platit šťávu do svých oblíbených strojů.
Možná ale tento technologický vývoj dojde ještě dál. Všimli jste si, jak se za to století motorismu vyvíjel klíček do zapalování? Od žádného, přes kousek vypilovaného plechu, později s prolisem, k bezpečnostním klíčkům až po bezkontaktní klíčky. A jsme doma. Jednou totiž budeme mít klíček od motocyklu nebo automobilu ve svém chytrém telefonu. Při koupi nám autorizovaný prodejce nainstaluje aplikaci, která se spáruje s řídící jednotkou našeho nového miláčka, a pak už si budeme jen hrát a jezdit.
V základu nám aplikace, potažmo telefon, umožní motocykl nastartovat a bude sledovat například ujetou vzdálenost, natankované litry paliva, ale i průměrnou rychlost a další data spojená se samotnou jízdou. Vše si samozřejmě budeme moct stáhnout do počítače, kde nám aplikace umožní vést jakousi knihu jízd. Vzhledem k tomu, že běžnou součástí telefonů je GPS, bude taková kniha pěkně doplněna o mapy našich vyjížděk. Ty budeme samozřejmě sdílet a lajkovat s přáteli.
Ale pojďme ještě dál. Proč by tak nešly třeba volit jízdní režimy? Nastavovat si palivovou mapu nebo charakteristiku tlumičů. To vše také bude ukládat do naší knihy jízd tak, aby třeba v servisu viděli, jak se strojem zacházíme.
Na konec to nejlepší. Takový klíček bude personifikovaný. Pokud se o motocykl budeme dělit s někým dalším (manželkou, přítulkou, synem…), každý bude mít svůj klíček ve svém telefonu. Každý bude mít přednastavené hodnoty (váha, preferovaný styl jízdy), čemuž se motocykl aktivovaný daným klíčkem sám přizpůsobí.
Pro syna by dokonce mohl existovat „junior lock“, dětský zámek, který by automaticky například omezil výkon, než se mladej vyjezdí. Klíčovou otázkou není, jestli bude takový klíček vytvořen, ale kdy se začne běžně používat. Do té doby vám přeji správný klíč vždy při ruce.
Petr Pour