Jakub Nič
Text:
Jakub Nič Fotografie:
X games

Isaac Newton kecal...

X Games, Los Angeles, 30. 7. - 2. 8.

Tento článek vyšel 13. srpna 2009
v ČMN 32, na straně 20, v rubrice

Pravda, v 17. století back flipy a kotrmelce za letu nikdo ještě tak úplně nedával. To, co FMX kluci letos předvedli na největší akci extrémních bezmozků na této planetě, nemá obdoby. Zákony fyziky byly opět zesměšněny.


Isaac Newton kecal...

Již patnáctý ročník letních X Games ukázal podle očekávání opět neuvěřitelný výkonnostní posun dopředu, a to ve všech disciplínách. X Games prodělaly za svůj patnáctiletý život hodně změn. Kromě zkrácení původního názvu Xtreme Games na ten stávající se značně měnila jejich náplň. V začátcích se hry snažily pojmout co nejširší pole bláznů této planety, tudíž přibíraly nové a nové disciplíny, z nichž nakonec organizátoři ponechali jen ty opravdu největší a nejmasovější trháky.

„ I sami freestylisté o Travisovi hovoří jako o někom z jiné planety ”

Letos zůstal v programu „jen“ skateboarding, freestyle BMX, FMX a závody rallye aut. Svými rozměry je akce naprosto monstrózní, na několik placů se musí vejít jak všechny ty rampy a skoky, tak i rallye dráha pro soupeřící duel WRC aut, která létají vzduchem mnohem výš a dál než na jakékoliv rallye (jejich úmrtnost je zde ovšem také velmi vysoká). A na tribuny se musí nacpat navíc několik set tisíc lidí, pro které se to celé vlastně dělá. Každý den jiná disciplína.
Nás samozřejmě zajímají nejvíc motorky...

gal_1_60.jpg

Star vedle star
Hvězdných jmen bylo na letošních X Games vidět hodně, z největších jmenujme Travise Pastranu a Jamese Stewarta. Travis je šílenec nejšílenější, i sami freestylisté o něm hovoří jako o někom z jiné planety. Letos chtěl Travis opět šokovat, koneckonců byl to vždycky on, kdo světu ukazoval ty nejšílenější, fyziku popírající kreace. Letos šokoval back flipem v kombinaci s BMX otočkou o 360 stupňů (pojmenoval to „Toilet Paper Roll“ – odmotávání toaleťáku), ale nevyšlo to, jak měl nacvičeno.
Salto dal v pohodě, po něm motorku roztočil proti směru hodinových ručiček, to by bejval taky ustál se vším potleskem, bohužel kousek před dopadem se mu mašina úplně zdupla na pravý bok. A jelikož už nebyl čas ji srovnat, dopadl odhadem z šesti-sedmimetrové výšky (použil rampu s nejdelším rozjezdem a nejkratší dráhou letu) na pravý bok, přičemž ho jeho RM250 přirazilo k zemi. Neskutečná rána. Vyhecovaní a řvoucí komentátoři stačili zavýt jen smutné souhlasné „oůůů“, všem bylo jasné, že trik, který zatím žádný FMX jezdec nikde na světě nepředvedl, asi pěkně bolel. V první chvíli zůstal Travis skoro nehybně ležet u motorky, během pikovteřiny u něho ale byli zdravotníci, kteří se pokoušeli zjistit, jak vážná jsou zranění. S hlavou v dlaních strachem zakrytou k Travisovi doběhla i jeho máma. S pomocí zdravotníků ale Travis vstal a odešel ze skokplacu za jásotu a potlesku asi po minutě tak nějak po svých.

Padni na hubu...
Best Whip, jež je definovatelný jako pád na ucho ve vzduchu kombinovaný s letem pozpátku, naruby a ještě vzhůru nohama, je pro lidi jedním z nejakčnějších triků. James Stewart, novodobá legenda motokrosu, vykroutil druhý nejlepší, největší ovace ale sklidil absolutní vítěz Todd Potter (s kouzelníkem Harrym nejsou příbuzní), který zlomil ve vzduchu motorku tak akčně, že se toho nejspíš chytí i scénáristé Matrixu. Vyhrál s naprosto šíleným přetočením motorky, při kterém letěl zadním kolem napřed a v průběhu přetáčení whipu a popírání kinetické energie dostal přední kolo úplně pod sebe.
Takový Kyle Loza udělal za letu kotrmelec. Odrazil se, ve vzduchu protlačil nejprve nohy přes řídítka, pokračoval do kotrmelce, ale jelikož se musel levou rukou držet, aby mu motorka na autopilota neuletěla, musel kotrmelec doplnit vrutem. Nikdo to nečekal, proto až opakovaný záznam ukázal, jak dobře to ten kluk má nacvičené.
Kromě FMX se na X Games soupeří i v supermotu a superkrosu. James Stewart byl jedním z favoritů, avšak supermoto ukázalo, že i motokrosový bůh a úřadující superkrosový šampion se může občas utnout. James ve vysoké rychlosti narazil ramenem v zatáčce do zdi, a to ho vyřadilo. Každý den se soutěžilo v jedné z disciplín, čtvrtek patřil disciplíně step up, čili skoku vysokému přes laťku - nejvýš doskočili Ricky a Ronnie Renner, oba shodným výkonem 10,3 m. Někteří vypadali za letu, že i vědí, co dělají, jiní, jelikož se dopadá z výšky prakticky s nulovou rychlostí, se vysypali jako pytel brambor. Mezi ženami zabodovala v superkrosu mladičká Ashley Fiolek, která by na techniku pojezdila půlku chlapů z našeho MČR. Hustá slečna, jede fakt nesmírně dobře, a to i s handicapem, od narození je totiž hluchoněmá. Jelikož se freestyle nezastavil u back flipu – mnozí si mysleli, že už není kam pokračovat – uvidíme, čím nás jezdci překvapí zase za rok. Podle mě se máme na co těšit.

gal_3_60.jpg

Károu nezarmoutíš
Rallye auta, byť jsme motorkáři, máme rádi skoro všichni. Pokud jedno z nich řídí známý motocyklový závodník, zajímá nás to o to víc. A Travis Pastrana je multičlověk, kromě skákání na motorce se za volantem Subaru Impreza WRC utkal v duelu s Kennym Brackem. Oba pendlovali z driftu do driftu, ale ke konci v úzkém koridoru Travis zavadil pravým předním kolem o hrazení, kolo ulomil a navíc se s autem v úžině šprajcnul, takže nemělo cenu se snažit pokračovat.
Rallye auta dostávají na X Games děsný kouř. Celý rok si je týmy šlechtí, aby jim vozy dlouhé rychlostní erzety vydržely, ladí, nastavují k dokonalosti, kdejakou odřeninku hned zpravují a pak je vezmou na X Games – kde auta létají v pětimetrové výšce. Malá chybička znamená ve vteřině pro auto za několik milionů poukázku na šrotovné. Ani letos nebyla o karamboly nouze – někdo byl na hyperskoku krátký, někdo naopak letěl dál o několik metrů a auto, pérující jen několik málo centimetrů, doslova zarazil do země. Trať byla složená z hlínou zasypaného stadionu a přilehlých asfaltek, nějaký ten kruháč a zákeřné vracečky po rovince, na které se pálilo hodně přes 200. Ale nejlepší a nejfotogeničtější byl hyperskok, kde pod skákajícím vozem profrčel jeho soupeř. Fakt pecka, která se nedá popsat (ale aspoň vidět třeba na youtube.com)!

Vyšlo v ČMN 32/2009

Fotogalerie
PŘEHLED ČLÁNKŮ
Vražedné horko
ČMN 16/2018 - Petr Pour
Stěna smrti
ČMN 15/2018 - Petr Pour
Svůj vlastní PETbag
ČMN 14/2018 - Petr Pour
Sbal se a vypadni
ČMN 13/2018 - Petr Pour
Horko na Manu
ČMN 12/2018 - Petr Pour
Moto MXGP
ČMN 11/2018 - Petr Pour
O krizovkách
ČMN 10/2018 - Petr Pour
O živé historii
ČMN 9/2018 - Jan Rameš
Touha zvítězit...
ČMN 8/2018 - Petr Pour
Holografický zážitek
ČMN 7/2018 - Petr Pour
Díky, přátelé
ČMN 6/2018 - Petr Pour
Sezona začíná
ČMN 5/2018 - Petr Pour
Krásu nechceme
ČMN 4/2018 - Petr Pour
Likvidační Dakar
ČMN 3/2018 - Petr Pour
Spojuje Dakar?
ČMN 2/2018 - Petr Pour
Bomby na nový rok
ČMN 1/2018 - Petr Pour
S dvacítkou na krku
ČMN 26/2017 - Petr Pour
Nejkrásnější dárek
ČMN 25/2017 - Petr Pour
O budoucnosti
ČMN 24/2017 - Jan Rameš
Přetažený šrouby
ČMN 23/2017 - Petr Pour
 Dobrá volba
ČMN 22/2017 - Petr Pour
Nebe a Peklo
ČMN 21/2017 - Petr Pour
Táhni a srůstej
ČMN 20/2017 - Petr Pour
Do dodávky
ČMN 19/2017 - Petr Pour
Cestovat na motorce je radost i utrpení!
ČMN 18/2017 - David M. Bodlák
Hurá do dějin
ČMN 17/2017 - Petr Pour
Smutný úvod
ČMN 16/2017 - Petr Pour
Tunelem se nesvezem
ČMN 15/2017 - Petr Pour
Nepopulárně populární
ČMN 14/2017 - Petr Pour
A přece se točí
ČMN 13/2017 - Petr Pour
Další články »
© 1999 - 2024 Bikes Media s.r.o.
.